Marihuana, a przyrost masy ciała. Badania naukowe

Na świecie po kannabinoidy (np. marihuanę, haszysz, syntetyczne imitacje) sięga ok. 182.5 miliona ludzi (3.8% populacji). [1] Jednakże do tej pory nie słyszy się o przypadkach śmierci związanych z nadużywaniem konopi indyjskich, brak nawet dawki śmiertelnej. Z pewnością marihuana nie jest obojętna dla zdrowia, tak samo jak alkohol. Ale pomińmy na chwilę jej wpływ na funkcje poznawcze, układ nerwowy i płuca (może być rakotwórcza).

Czy powoduje ona niechciany przyrost wagi ciała?

Stosowanie marihuany jest klasycznie związane z podjadaniem. Wykazuje ona działanie stymulujące apetyt, istnieją doniesienia iż zwiększała masę ciała osób cierpiących z powodu raka lub HIV. Tak więc stosowanie marihuany pobudza apetyt, szczególnie o osób o niskiej masie ciała. Jeśli chodzi o duże badania epidemiologiczne prowadzone w populacji ogólnej, wyniki konsekwentnie wskazują, że użytkownicy marihuany mają zazwyczaj niższe wskaźniki masy ciała niż osoby nieużywające narkotyków. Jak to wyjaśnić, przecież to sprzeczność? Niekoniecznie. Czasem dana osoba korzysta z marihuany okazjonalnie, bardzo rzadko, a zupełnie czym innym jest regularne stosowanie narkotyku. Czasem dana osoba stosuje inne, stymulujące utratę wagi narkotyki (np. amfetaminę, MDMA i pochodne). Naukowcy spekulują też, iż marihuana działa jak metaboliczna substancja regulacyjna, która zwiększa wagę u osób o niskiej masie ciała, ale nie u osób z prawidłową masą ciała lub z nadwagą.

Jak marihuana wpływa na łaknienie?

W organizmach ssaków wykryto dwa rodzaje receptorów kannabinoidowych: CB1 i CB2. Znajdują się głównie w mózgu i układzie odpornościowym. Oprócz swoich głównych receptorów w mózgu (np. w rejonie podwzgórza i przodomózgowia), niektóre receptory CB1 znajdują się w innych obszarach ciała, w tym w żołądku i jelitach. Substancje pobudzające receptory stymulują łaknienie, więc zaczęto eksperymentować z ich antagonistami. Na rynku istniały środki działające antagonistycznie do marihuany np. taranabant oraz rimonabant – selektywny antagonista receptora kanabinoidowego CB1. Rimonabant został wycofany 23 października 2008. Zwiększał liczbę samobójstw. Występował pod nazwą handlową Acomplia i do dzisiaj w obrocie istnieją jego nielegalne podróbki. Zresztą, tak samo w nielegalnym obrocie funkcjonuje sibutramina – wycofana w 2010 r. oraz nigdy nie dopuszczony do obrotu w Polsce Adipex- fentermina.

Wniosek: marihuana może zwiększać łaknienie, więc jej stosowanie u osób kontrolujących wagę ciała może być problematyczne.

Referencje: 1.Hemant Goyal,corresponding author1 Hamza H. Awad,2 and Jalal K. Ghali3 “Role of cannabis in cardiovascular disorders” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5542986/#!po=38.3333 2. Randy A. Sansone, MD;  Lori A. Sansone, MD „Marijuana and Body Weight” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4204468/3.http://www.cza.pl/pdf/cza2009-12-s24-26i28-30.pdf­­
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *