Martwy ciąg – czyli jak robić żeby się nie połamać

dsc_1249.jpg

Martwy ciąg tylko z pozoru jest łatwy. Chociaż wydaje się, że jest to nic innego, jak tylko podnoszenie ciężaru z podłogi, prawidłowa technika ruchu wymaga dużej wprawy, aby mieć pewność, że nogi i grzbiet ciągną ciężar jednocześnie.

Przestawienie większej części wysiłku na grzbiet sprawia, że rozwijasz mniejszą siłę i ryzykujesz przeciążeniem odcinka lędźwiowego. Oto zasady prawidłowej techniki ruchu przy wykonywaniu martwego ciągu:

  • -Jeśli w twoim klubie jest pomost do podnoszenia ciężarów lub miejsce o grubszej podłodze, ułóż tam sztangę i załaduj na nią odpowiedni dla siebie ciężar
  • .

    -Stań przy sztandze, ze stopami rozstawionymi na odległość około 25 cm.

  • -Schwyć gryf sztangi jedną dłonią nachwytem, a drugą podchwytem. Rozstaw dłoni ma być nieco większy od rozstawu stóp. Chociaż polecamy naprzemienny chwyt dłoni, niektórzy ludzie wolą używać obu dłoni w nachwycie. Jeśli to konieczne, dla większej pewności uchwytu stosuj paski na nadgarstki.
  • -Zegnij kolana, obniż pośladki, a plecy trzymaj płasko.

  • -Podnieś głowę i przez cały ruch utrzymuj wzrok na czymś, co jest przed tobą w górze.
  • -Równomiernie podnoś sztangę z podłogi. Dźwiganie ciężaru rozpoczyna siła wytworzona w dolnej części ciała.

  • -Podczas ruchu w górę, gryf sztangi powinien szorować po twoich udach. (Specjalny ubiór nie jest konieczny, chociaż luźne spodnie mogą przeszkadzać w podnoszeniu sztangi.) W miarę wstawania, ciągnij sztangę razem z sobą. Cały czas trzymaj podniesioną głowę
  • .

    -Nie blokuj nóg za wcześnie, nogi nie powinny być całkiem wyprostowane aż do momentu, w którym tułów nie będzie prostopadły do podłogi.

  • -W szczytowej fazie ruchu całkowicie się wyprostuj i pozwól barkom przemieścić się do tyłu, do swej naturalnej pozycji. Nie przesadzaj z wygięciem grzbietu ani ze ściąganiem barków do tyłu, ponieważ prowadzi to bardziej do nadwerężania mięśni niż do ich rozrostu.
  • -Opuszczaj sztangę do podłogi również kontrolowanym ruchem, ale nie tak powoli, abyś nie musiał się przy tym zbyt mocno wysilać.

  • -Zawsze stosuj nieskazitelną technikę ruchu, nawet podczas rozgrzewki.
  • -Niektórzy trójboiści stosują technikę sumo, trzymając podczas wykonywania martwego ciągu stopy szeroko rozstawione i skierowane na zewnątrz. Ten styl podnoszenia sztangi ma mniejszą przydatność w kulturystyce z uwagi na to, że przede wszystkim wykorzystuje maksymalną siłę nóg, bioder i pośladków, a jednocześnie minimalizuje pracę grzbietu.

    -Martwy ciąg na prostych nogach, podczas którego nogi są cały czas wyprostowane, skupia wysiłek na dolnych partiach grzbietu. Jednak w pierwszej kolejności rozciąga i napina mięśnie pośladków i tylnych partii ud. Jeśli się go włączy do programu ćwiczeń, powinno się go stosować do rozwijania tylnych partii ud i wykonywać przed lub po uginaniu podudzi.”

    autor; Małysz666

    Udostępnij znajomym

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *