Metanabol czyli popularna „metka”

Wydawać by się mogło, że na temat metanabolu powiedziano już wszystko i nie ma sensu poświęcać mu osobnego artykułu. Niestety patrząc na pytania codziennie pojawiające się na forach internetowych („jak brać metkę?”) łatwo zauważyć, że wiedza na temat tego środka nie jest tak powszechna jak mogłoby się wydawać, a beztrosko stosowane przez niektórych dawki dobitnie świadczą o tym, że istnieje wyraźna potrzeba weryfikacji obiegowych teorii na temat tego środka.

Trochę historii…

Metanabol, a dokładnie metandienon – bo tak brzmi poprawna nazwa jest sterydem anaboliczno androgennym opracowanym przez lekarza Johna Zieglera. Na rynku pierwszy preparat zawierający tę substancję pojawił się w 1956 roku pod nazwą handlową Dianabol i stosowany był w farmakologii jako środek poprawiający bilans azotowy organizmu w stanach, którym towarzyszył nadmierny katabolizm białek i zanik mięśni.

Jak łatwo się domyślić metandienon ze względu na swoje właściwości bardzo szybko zyskał rzesze entuzjastów wśród sportowców, a zwłaszcza – kulturystów, choćby takich jak Arnold Schwarzenegger czy Frank Zane. Po pewnym czasie ukazał się raport, z którego wynikało, że preparat ma głównie zastosowanie pozamedyczne i FDA wydało zakaz jego produkcji , co oczywiście nie oznacza, że choć na chwilę zniknął on z rynku.

Metka jaka jest każdy widzi…

Jak powszechnie wiadomo, stosowanie metanabolu wiąże się z wyraźnym przyrostem masy ciała oraz siły mięśni. Pierwsze efekty pojawiają się bardzo szybko, nieraz już po kilku dniach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że popularna „metka” jest relatywnie tania, a co więcej – występuje w formie tabletek, co sprawia, iż w wyobrażeniu wielu osób wydaje się „lżejsza” od iniekcyjnych sterydów, co niekoniecznie jest prawdą…

Metanabol jest silnie działającym środkiem anabolicznym, a fakt że przyjmowany jest drogą pokarmową sprawia, że jego stosowaniu powinny towarzyszyć szczególne środki ostrożności. Niestety łatwa i wygodna forma aplikacji skutkuje jedynie tym, że wiele osób przyjmuje metanabol w zbyt wysokich dawkach, zbyt długo i zbyt często, co sprawia, że ryzyko niepożądanych działań wyraźnie wzrasta, a same przyrosty są gorszej jakości.

Dawkowanie.

Osoby planujące dawkowanie metanabolu powinny wziąć pod uwagę fakt, że jego wyjątkowość polega na tym, iż już w dawkach farmakologicznych miał za zadanie działać anabolicznie i przyspieszać przyrost masy ciała. W zasadzie już porcje oscylujące w przedziale 5 do 10mg (przy farmaceutycznej jakości środku) mogą okazać się efektywne, a w przypadku 15 – 25mg (zależnie od tego czy stosowane są jeszcze inne preparaty w ramach cyklu) uzyskuje się zazwyczaj już robiące wrażenie przyrosty.

Wiem, że pewnie stwierdzenie to wywołuje co najwyżej uśmiech na twarzy „starych wyjadaczy”, ale prawda jest taka, że jak ktoś celuje w miarę dobrą jakościowo masę, bez nadmiernej retencji wody, to stosowanie dawek przekraczających 30 – 40mg na dobę jest po prostu bez sensu. Niestety na osiedlowych siłowniach często można spotkać się z praktyką polegającą na przyjmowaniu metki w dawkach dwukrotnie wyższych, za co oczywiście prędzej czy później rachunek wystawia podziurawiona wątroba.

Metanabol czas trwania cyklu i popularne zestawienia.. więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *