Nandrolone i jego skutki uboczne w świetle badań naukowych

Nandrolone należał kiedyś do najchętniej stosowanych środków, ze względu na wieloletnią wykrywalność był pierwszym związkiem, który mógł powodować „wpadki dopingowe”.  Kliniczne zastosowanie syntetycznych pochodnych testosteronu, takich jak nandrolon (19-nortestosteron), koncentruje się na maksymalizacji efektów anabolicznych i minimalizacji androgennych.

W NATURALNY SPOSÓB PODNOSI POZIOM HORMONÓW ANABOLICZNYCH

Niestety, ze względu na zaprzestanie dalszych badań, „anaboliki” zatrzymały się w rozwoju i to całe dekady temu. Niedozwolone stosowanie SAA jest rozpowszechnione wśród młodzieży i kulturystów ze względu na ich właściwości anaboliczne (przyspieszanie hipertrofii) i zdolność do zwiększania regeneracji.

Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd literatury naukowej przy użyciu bazy danych PubMed i słów kluczowych „nandrolone decanoate”. Kryteriami włączenia artykułów lub streszczeń był język angielski i obecność następujących słów: „nadużycie” lub „niekorzystne skutki”. Po zastosowaniu kryteriów wykluczenia i włączenia z 766 artykułów tylko 148 uznano za kwalifikujących się do badania.

Skutki uboczne nandrolonu

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi (wykrytymi w ponad 5% badań) były:

  • skutki endokrynologiczne (18 badań, 42%), takie jak wirylizacja, ginekomastia, zaburzenia hormonalne, dyslipidemia, zmiany narządów płciowych i niepłodność
  • dysfunkcje sercowo-naczyniowe (sześć badań, 14%), takie jak uszkodzenie naczyń, zaburzenia krzepnięcia i nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia skórne (pięć badań, 12%) takie jak mrowienie skóry, trądzik i plamy skórne
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia nastroju (cztery badania, 9%) takie jak agresywność, zaburzenia snu i lęk
  • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (dwa badania, 5%)
  • zaburzenia wydalnicze (dwa badania, 5%) i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (dwa badania, 5%)

Wnioski

Najczęstsze działania niepożądane wtórne do nadużywania dekanianu nandrolonu (ND) dotyczą układu hormonalnego, sercowo-naczyniowego, skórnego i sfery psychicznej.

Komentarz

Nandrolone posiada niski potencjał do wirylizacji (jeśli jest stosowany przez kobiety), rzadko powoduje ginekomastię (o wiele częściej powodem są aromatyzujące SAA np. testosteron czy Metanabol/Dianabol). Pośrednio ginekomastię może wywołać np. oxymetholone (Anapolon). Nandrolone ma niski potencjał, jeśli chodzi o aromatyzację, chyba, że ktoś stosuje kolosalne dawki (>600 mg tygodniowo). Może wywoływać ginekomastię poprzez inny mechanizm, pobudzanie receptorów progesteronowych. Z pewnością nandrolone jest jednym z silniejszych środków tłumiących „produkcję” testosteronu w jądrach i to już po jednej, niewielkiej dawce. Stąd wzięło się pojęcie „deca-dick”, czyli wywołane nandrolonem problemy z osiągnięciem erekcji. Jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy, nadciśnienie to nandrolone nie jest agresywnym środkiem, podobnie, jeśli chodzi o wywoływanie trądziku. W badaniach naukowych podawanie 600 mg nandrolonu decanoate redukuje poziom HDL o 26% w ciągu 10 tygodni. Nandrolone nie jest też czołowym środkiem, który może zwiększać agresywność, szczególnie jeśli jest stosowany w niewielkich dawkach (200-300 mg tygodniowo). 

Wbrew powszechnym, błędnym opiniom nandrolone decanoate osiąga szczytowe stężenie już po kilkunastu godzinach od iniekcji, a nie po kilku dniach. Drugi błędny pogląd dotyczy okresu półtrwania, w badaniach Okazało się, że średni okres półtrwania dla dekanianu nandrolonu wynosi 6 zamiast 15 dni!

Uwaga: artykuł nie ma zachęcać do stosowania dopingu, o wiele większym problemem niż sam nandrolone są środki z czarnego rynku, w których mogą być nieznane domieszki lub zupełnie inne substancje, zamiast deklarowanych na opakowaniu. Apteczny nandrolone posiada znikome stężenie (50 mg/mL) więc jego zastosowanie u kulturystów mija się z celem (mięśnie są w stanie przyjąć tylko kilka mililitrów roztworu na oleju w pojedynczej iniekcji).

Referencje, badania, literatura:

Federico Giuseppe Patanè i in.  Nandrolone Decanoate: Use, Abuse and Side Effects https://www.mdpi.com/1648-9144/56/11/606

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *