Trenbolone a uszkodzenia wątroby

Jednym z najsilniej zakorzenionych mitów dotyczących sterydów anaboliczno-androgennych jest rzekomo ich mała szkodliwość przy podawaniu iniekcyjnym, domięśniowo (względnie podskórnie, niewielkich dawek np. testosteronu). W rzeczywistości Winstrol iniekcyjny i w tabletkach czy w proszku oraz Metanabol na oleju (iniekcyjny) i w tabletkach mogą być równie szkodliwe dla wątroby.

Prawdą jest, iż trzeba niesamowitych dawek testosteronu iniekcyjnego, by stał się on groźny dla wątroby, na co wskazują badania. Niemniej w przypadku podobnych, gigantycznych dawek testosteronu pojawią się inne problemy, a wątroba zejdzie na drugi plan.

Badanie

W jednym z badań opisano kulturystę, który brał trenbolone. 40-letni kulturysta-amator przyjmował octan trenbolonu we wstrzyknięciach przez rok i rozwinęła się u niego żółtaczka. Od siedmiu tygodni wykazywał uogólnione zmęczenie, biegunkę z jasnymi stolcami, ciemny mocz i ból w prawym górnym kwadrancie tułowia. Zaprzeczył spożywaniu alkoholu, a w jego rodzinie nie było historii chorób wątroby.

Wyniki badania

  • enzymy wątrobowe przekroczone, ale wcale nie tak silnie (kilkukrotnie)
  • cholesterol 2,5-krotnie ponad normę (komentarz: wiele razy pisałem, iż wysoki cholesterol całkowity jest pośrednim znakiem, iż wątroba „mocno dostała po dupie”, na co wcale nie muszą wskazywać aminotransferazy asparaginianowa i alaninowa, jak było w tym przypadku)
  • transporter cholesterolu LDL prawie 3-krotnie ponad normę,
  • pęcherzyk żółciowy był skurczony, z pogrubionymi ścianami
  • biopsja wątroby (próbka) wykazała cholestazę (kanalikową i miąższową), z niewielkim naciekiem zapalnym w przestrzeni wrotnej, spowodowaną braniem określonych leków (ogólnie trenbolone nie jest uznawany za środek silnie hepatotoksyczny).

Omówienie

Prawdopodobnie trenbolone nie jest najbardziej agresywnym dla wątroby środkiem (nie jest alfa alkilowany, czyli zabezpieczony przed efektem pierwszego przejścia), ale nie w przypadku, gdy się go stosuje przez rok! O wiele gorsze są np. Metanabol, Winstrol, Anapolon (oxymetholone), Oral-turinabol, metylowany testosteron itd.

Powikłania wątrobowe związane ze stosowaniem sterydów anabolicznych obejmują: cholestazę, gruczolaki i gruczolakoraka wątroby, plamicę wątrobową (cysty z krwią w wątrobie; peliosis hepatis), nekrozę komórek wątrobowych. Większość z tych efektów można odwrócić po odstawieniu sterydów, jednak zdarzają się ofiary śmiertelne lub osoby, które latami czekają na przeszczep wątroby.

Octan (acetat) trenbolonu jest sterydem zatwierdzonym do stosowania w praktyce weterynaryjnej, jako środek do utrzymania wagi bydła w dniach poprzedzających ubój (np. w USA). Nie jest zatwierdzony ani badany u ludzi, a jego profil działań niepożądanych na wątrobę jest nieznany.

Referencje, badania, literatura:

Jegel, Kimberly Trenbolone Acetate Use Causing Acute Hepatitis https://journals.lww.com/ajg/fulltext/2010/10001/trenbolone_acetate_use_causing_acute_hepatitis_.780.aspx

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *