Obwód uda a śmiertelność. Badanie naukowe

Wiem, iż poniższe doniesienie brzmi jak primaaprilisowy żart, ale naukowcy [Berit L Heitmann, Peder Frederiksen i wsp.] wcale nie żartują.

Wzięto pod uwagę 1436 mężczyzn oraz 1380 kobiet uczestniczących w duńskim projekcie MONICA. W 1987/88 roku dokonano pomiarów wzrostu, wagi, obwodu uda, obwodu w biodrach i pasie oraz składu ciała metodą BMI. Mierzono i skalkulowano ryzyko dotyczące wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych oraz choroby wieńcowej w ciągu 10 lat i ogólne ryzyko śmierci w ciągu 12.5 roku.

Mały obwód uda był związany z większą liczbą incydentów sercowo-naczyniowych, przypadkami wystąpienia choroby wieńcowej oraz całkowitą śmiertelnością zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Największe ryzyko wiązało się z posiadaniem uda mniejszego niż 60 cm w obwodzie. Powyżej tej granicy nie odnotowano znacznych korzyści z posiadania większych obwodów uda.

Korelacje wystąpiły niezależne od otyłości wisceralnej i ogólnej, trybu życia oraz czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych takich jak nadciśnienie czy nieprawidłowy lipidogram.

Szczegółowo progi przedstawiają się następująco:

  • 62 cm obwodu uda było minimalną wartością w odniesieniu do całkowitej śmiertelności (uśredniając dla kobiet i mężczyzn),
  • 56 cm obwodu uda było minimalną wartością w odniesieniu do ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych oraz występowania choroby wieńcowej dla mężczyzn,
  • 68 cm obwodu uda było minimalną wartością w odniesieniu do ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (CVD) u kobiet,
  • 60 cm obwodu uda było minimalną wartością w odniesieniu do ryzyka choroby wieńcowej, u kobiet,

Dodać należy, iż naukowcy mieli do czynienia z osobami dość grubymi, co tłumaczy “kosmiczne obwody” uda w odniesieniu dla kobiet (68 cm). Mężczyźni nosili od 13.9% do 35.8% tłuszczu, z kolei kobiety od 19 do 46%! Dla porównania wytrenowani sportowcy mają odpowiednio mężczyźni (<10%), kobiety (<15%) tkanki tłuszczowej. Mężczyźni mieli od 46.5 do 63 cm obwodu uda, z kolei panie od 44 do 66.5 cm obwodu. Wniosek? Trenuj nogi, to zdrowe dla serca!

Referencje:

1.Berit L Heitmann “Thigh circumference and risk of heart disease and premature death: prospective cohort study” https://www.bmj.com/content/339/bmj.b3292

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *