Tim Belknap – amerykański kulturysta, startujący w latach 80. i początku 90. poprzedniego stulecia. Kiedyś, za dzieciaka był tak chudy i słaby – dodatkowo z cukrzycą – że biły go nawet dziewczyny. Zawsze marzył o tym by zostać kulturystą i imponować sylwetką. W przyszłości miało się to marzenie aż nadto spełnić. Tim dochodził do wszystkiego bardzo ciężką pracą, pomimo niezbyt dobrych warunków genetycznych, nie poddawał się i wierzył, że masa i jakość mięśniowa przyjdzie z czasem po ciężkich treningach. Po wieloletnim treningu jego celem i największym marzeniem było to, aby zostać Mr. America, zwierzył się z tego kiedyś ówczesnej wschodzącej gwieździe amerykańskiej kulturystyki – Lance’owi Dreherowi. Dreher skwitował to uśmiechem politowania i kilkoma słowami zniechęcającymi Tima. Jednak Belknap nie poddał się i rozpoczął realizację swojego celu. Wystąpił na zawodach Junior Mr. Illinois w 1980 roku. Już na zapleczu wzbudził sensację. Początkowo nikt nie zwracał uwagi na niskiego „grubaska” w obszernych ciuchach, jednak później, gdy ściągnął bluzę, wszystkie oczy zwróciły się w jego stronę. Potężna masa mięśniowa przy niskim wzroście szokowała, niespotykana twardość mięśni i nabicie wywołały sensację. Tim wygrał swoją kategorię i overall. Ważył wtedy prawie 100 kg przy wzroście niespełna 163 cm.
Kilka miesięcy później Tim pojawił się na zawodach Mr. Illinois i wzbudził ponownie szok publiczności i respekt konkurencji. Patrzono z niedowierzaniem na jego potężnie umięśnioną sylwetkę, która była już lepiej doszlifowana niż na ostatnich zawodach: twardość, nabicie i użylenie zachwycało publikę. Nigdy czegoś takiego wcześniej nie widziano. Tim łatwo wygrywa ten konkurs. W następnych miesiącach Belknap wygrywa kolejne zawody, w których startuje, wywołuje podziw u fanów i samego Joe Weidera, który zaprasza go na sesje zdjęciowe. Tim staje się sławny w kraju.
Po przeprowadzce do Kalifornii, Belknap przygotowuje się do występu na Mr. America federacji AAU, zawodów swoich marzeń. Za namowa specjalistów, drastycznie zmniejsza swoja wagę do 85 kg. Sylwetka nabiera smuklejszych kształtów, lepszej linii, ale nadal imponuje twardością i nabiciem. Na scenie za przeciwników miał m in. jednego z najbardziej estetycznie i symetrycznie zbudowanego zawodnika w historii kulturystyki, znakomitego Rory Leidelmeyera. Dwie jakże różne sylwetki, odmienne kształty – jak ferrari i czołg. Jednak to Tim szokował publiczność i sędziów. Wygrał swoją kategorię i przystąpił do walki o tytuł w Open, a tam za przeciwnika miał zwycięzcę wagi ciężkiej… Lence Drehera, który wyśmiał kiedyś jego marzenia. Sędziowie mieli trudny orzech do zgryzienia, Dreher wyglądał wręcz perfekcyjnie: świetna sylwetka z potężnymi ramionami, wąską talią i szerokimi barkami robiła wrażenie. Po drugiej stronie niski, nabity nieziemsko, twardy jak skala Tim z potężnymi, pociętymi udami. Ogłoszenie decyzji – jednym głosem przewagi – wygrywa Tim Belknap. Radość i euforia. Spełniło się marzenie kiedyś chudego i poniżanego dzieciaka. Dodatkowo Tim zapisał się jako pierwszy kulturysta, który wprowadził taka jakość mięśni, twardość, czym wyznaczył nowe standardy w kulturystyce.
Udział Tima Belknapa w zawodach:
1981 – Mr America, AAU, Open – 1 miejsce
1981 – Mr America, AAU, Light Heavyweight – 1 miejsce
1981 – Mr Midwest, AAU, Short – 1 miejsce
1981 – Mr Midwest, AAU, Open – 1 miejsce
1981 – World Amateur Championships, IFBB, Light Heavyweight – 2 miejsce
1982 – Nationals, NPC, Heavyweight – 3 miejsce
1983 – Grand Prix Las Vegas, IFBB – 10 miejsce
1984 – Mr Universe, NABBA, Short – 1 miejsce
1984 – World Champ., NABBA, Short – 1 miejsce
1984 – World Champ., NABBA, Open – 1 miejsce
1985 – Mr Universe, NABBA, Short – 1 miejsce
1985 – Mr Universe, NABBA, Open – 1 miejsce
1985 – World Champ., NABBA, Short – 1 miejsce
1985 – World Champ., NABBA, Open – 1 miejsce
1991 – Niagara Falls Pro Invitational, IFBB – 10 miejsce
1991 – San Jose Pro Invitational, IFBB, 7 miejsce
1992 – Ironman Pro Invitational, IFBB – 14 miejsce
Galeria: http://www.sfd.pl/Tim_Belknap-