Profilaktyka na cyklu – czym zapobiegać / leczyć (art by Infamous)

Serce

Micro i macro elementy potrzebne twojemu sercu. Plus kilka rad jak zadbać o nawazniejszy organ ludzkiego organizmu (Serce)

A – jak acetylosalicylowy

Najpopularniejszym lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy jest aspiryna. Z badań wynika, że przyjmowana codzienne w niewielkiej dawce (np. 100 mg) znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, szczególnie u osób zagrożonych chorobą wieńcową i miażdżycą. Kwas acetylosalicylowy nie dopuszcza, bowiem do tworzenia się zakrzepu, który zakłóca dopływ krwi i może doprowadzić do zawału serca. Aby uniknąć niekorzystnych działań na przewód pokarmowy (podrażnienia śluzówki żołądka), można zażywać aspirin protect, bestpirin, acard. Tabletki te są pokryte specjalną otoczką odporną na działanie soku żołądkowego i wchłaniają się dopiero w jelitach.

B – jak biopierwiastki

Selen , podawany łącznie z koenzymem Q10 oraz z witaminą E , chroni serce przed działaniem toksyn. Niedobór selenu może być przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Nasz organizm potrzebuje dziennie około 0,01 mg selenu. Jego głównym źródłem są owoce morza, podroby (uwaga na cholesterol!), kiełki pszenicy, otręby, tuńczyk, cebula, pomidory i brokuły.

Magnez wywiera dobroczynny wpływ na układ krążenia i ma udział w zapobieganiu chorobom serca. Znajduje się m.in. w kaszach, bananach, orzechach i warzywach liściastych. Każdy człowiek powinien przyjmować dziennie 250-350 mg tego pierwiastka. Więcej potrzebują osoby nadużywające alkoholu i kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne. Można skorzystać z gotowych preparatów z magnezem, pamiętając, że najlepiej się przyswaja wraz z witaminą B6.


C – jak czosnek

Jest wskazany w zapobieganiu miażdżycy. Zawiera allicynę – aktywną substancję, która hamuje zlepianie się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi. Dla tych, którzy nie są w stanie jadać surowego czosnku z powodu intensywnego zapachu wyjściem są tabletki (np. alliofil, alliorut ).


D – jak dieta

1. Stosuj oliwę z oliwek i inne oleje roślinne tłoczone na zimno. Zwracaj uwagę na to, które nadają się do smażenia.

2. Wybieraj chude wędliny dobrej jakości, a z mięs – drób i cielęcinę. Dwa razy w tygodniu jadaj ryby, szczególnie morskie, tłuste. Zawarte w tłuszczu rybnym nienasycone kwasy tłuszczowe typu Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, polepszają elastyczność naczyń krwionośnych.

3. Jedz, co najmniej pół kilograma owoców i warzyw dziennie.

4. Kupuj produkty zbożowe o dużej zawartości błonnika (otręby, musli, chleb pełnoziarnisty).

E – jak eliksir

Odkryty we Francji ponad 30 lat temu hormon nadnerczy – dehydroepiandrosteron (DHEA) – okrzyknięty został eliksirem młodości XXI w. Dane epidemiologiczne wskazują na to, że wyższe stężenia DHEA w organizmie mają wpływ na naszą długowieczność i w pewnym stopniu zapobiegają występowaniu chorób serca oraz niektórych postaci nowotworów (np. skóry). Jak wykazały badania prowadzone w Wirginii (USA), mężczyźni chorujący na chorobę wieńcową mają mniejsze stężenie DHEA w osoczu krwi niż zdrowi panowie w tym samym wieku. Poziom dehydroepiandosteronu naturalnie obniża się wraz z wiekiem, ale można przyjmować go w formie gotowych preparatów (np. biosteron ).

F – jak flawonoidy

Ta grupa substancji obecnych m.in. w owocach (np. jagodach), warzywach i czerwonym winie skutecznie chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. Nie tylko bronią lipidy przed utlenianiem, (czyli tłuszcze przed jełczeniem), ale też sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych w sercu, przez co zapobiegają arteriosklerozie (stwardnieniu ścian tętnic). Badania wykonywane w Holandii, Finlandii i USA potwierdziły, że starsze osoby, które spożywają mało produktów obfitujących we flawonoidy częściej zapadają na chorobę wieńcową i częściej umierają z jej powodu.

H – jak herbata

Zrezygnuj z tradycyjnej, w której jest mało korzystna dla serca teina, na rzecz zielonej, zawierającej antyoksydanty (zwalczają szkodliwe wolne rodniki w organizmie). Możesz popijać (najlepiej pięć filiżanek dziennie) ciepłą albo schłodzoną w lodówce z kostkami lodu.

K – jak koenzym

Z pewnością mięsień sercowy jest naszym najciężej pracującym narządem. Bez przerwy kurczy się i rozkurcza, zapewniając nieprzerwany obieg krwi w całym organizmie. Dobrą wydajność naszej pompy zapewnia m.in. koenzym Q10 produkowany przez wątrobę i dostarczany w pożywieniu. Gdy jest go za mało, grozi nam niewydolność mięśnia sercowego. Podobnie jak aspirynę koenzym Q10 można zażywać profilaktycznie w dawce 100 mg dziennie i w ten sposób polepszyć pracę serca.

L – jak likopen

Należy do grupy barwników z grupy karotenów. Charakterystyczną czerwoną barwę pomidory zawdzięczają właśnie likopenowi. Poza nimi pigment ten obecny jest także w czerwonych grejpfrutach i arbuzach. A co ma wspólnego z sercem? Otóż jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy. Jak wykazały badania prowadzone w kilku ośrodkach naukowych w Europie (m.in. we Włoszech), mężczyźni, którzy jedzą 3-5 pomidorów dziennie, mają wyższą odporność, rzadziej chorują na raka prostaty i rzadziej mają zawały serca.

M – jak migdały

Zjadanie 100 g migdałów dziennie obniża nieco poziom cholesterolu we krwi (a on jest przecież głównym sprawcą miażdżycy). Wprawdzie migdały, tak jak orzechy włoskie, są tłuste, zawierają jednak głównie tłuszcz jednonienasycony, który ma zdolność obniżania stężenia „złego” cholesterolu (LDL).

O – jak otyłość

Szkodzi układowi krążenia i nie możesz do niej dopuszczać. Oblicz BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała), dzieląc swój ciężar w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli masz BMI większe niż 30 – cierpisz na otyłość. Musisz rozsądnie zrzucić niepotrzebne kilogramy. Uważaj: drakońskie, jednoskładnikowe diety nie są zdrowe. Najlepiej zdecyduj się na jakąś odmianę diety śródziemnomorskiej – ludzie z południa Europy najrzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Odchudzanie nie musi przynieść efektów z dnia na dzień. Ważne, by osiągnąć zalecaną przez lekarza wagę i utrzymać ją bez specjalnych wyrzeczeń.

P – jak przekwitanie

Zbliżająca się menopauza zwiększa ryzyko choroby serca, które z wiekiem dalej wzrasta. Badania wykazały, że u kobiet po menopauzie podnosi się stężenie lipidów i cholesterolu we krwi. Naukowcy są zdania, że te zmiany mogą być spowodowane kombinacją starzenia się, przybierania na wadze i spadku poziomu estrogenów. W porę porozmawiaj, więc z lekarzem o hormonalnej terapii zastępczej.

R – jak ruch

Ruszaj się więcej. Osoby mało aktywne fizycznie są dwa razy bardziej narażone na choroby serca. Należy, więc dużo chodzić (przynajmniej pół godziny dziennie w dość szybkim tempie), gimnastykować się (rano przez 15-20 minut), jeździć na rowerze, pływać. Ruszaj się jednak z rozwagą i unikaj przeciążeń. Pamiętaj o zasadzie „3 x 30 x 130”. Oznacza ona, że każdy z nas powinien ćwiczyć, co najmniej 3 razy w tygodniu i przynajmniej przez 30 minut każdego z treningów jego serce powinno bić z prędkością ok. 130 uderzeń na minutę.

S – jak stres

Unikaj sytuacji stresowych. Nerwowy tryb życia powoduje, że z nadnerczy uwalnia się do krwi nadmiar katecholamin (głównie adrenaliny), które przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i wywołują gwałtowne skurcze naczyń wieńcowych. Zamiast się wściekać, policz do dziesięciu, pooddychaj głęboko lub stłucz talerz. Naukowcy zauważyli, że im częściej przeżywamy stresy, tym bardziej przeciążamy nasz układ krążenia i wtedy rośnie ryzyko zawału.

U – jak używki

Rzuć palenie. Paląc zmniejszasz swoją zdolność do wymiany gazowej w płucach i we krwi, okradasz organizm z tlenu i przyspieszasz rozwój miażdżycy. Polub natomiast czerwone wino. Zawiera ono polifenole, które są korzystne dla układu krążenia i zapobiegają miażdżycy, a także zwiększają ilość tzw. dobrego cholesterolu (HDL). Zalecany jest jednak nie więcej niż kieliszek dziennie.

W – jak wypoczynek

Dbaj o wypoczynek. Sen daje wytchnienie sercu, dlatego śpij co najmniej osiem godzin na dobę i nie odżegnuj się od sjesty po południu. Nie przepracowuj się – pamiętaj, że nie ma ludzi niezastąpionych. Dziel urlop na dwie części i korzystaj z niego dwa razy w roku.

Z – jak związki

Nie chodzi tu tylko o miłość między dwojgiem ludzi (która powoduje żywsze bicie serca), ale o życie w harmonii z otoczeniem. Znajdź więc czas dla rodziny, przyjaciół, znajomych. Dzwoń do nich, pisz listy, spotykaj się z nimi. Świadomość, że możesz liczyć na bliskie ci osoby, na pewno korzystnie wpłynie na twoje serce.

Wątroba

Leki przydatne podczas przyjmowania SAA -17aa.

Esseliv

Preparat wspomaga przywrócenie funkcji czynnej części wątroby po zatruciach toksycznych. WSKAZANIA: Ostre i przewlekłe choroby wątroby (w tym: po alkoholowe uszkodzenie wątroby, toksyczne i polekowe uszkodzenia wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby), pomocniczo we wspomaganiu leczenia zaburzeń czynnościowych wątroby, dróg żółciowych oraz kamicy żółciowej.

Silimarol

Preparat podaje się po posiłkach. Dawka początkowa 140 mg 3 razy na dobę, dawka podtrzymująca 70 mg 3 razy na dobę. IMO ostropest nie nadaje się do naszych celów.

Hepatil

Hepatil tabletki polecany jest w celu wspomagania pracy wątroby. Zawiera asparaginian omityny. Który pomaga w odtruwaniu i regeneracji komórek wątroby m.in w przypadku zmian zapalnych, po alkoholowych oraz wynikających z nadmiernego stosowania produktów leczniczych. Hepatil zabezpiecza przed uszkadzającym działaniem toksyn Rapacholin Liv 52 Essentiale Forte Ogólnie wyżej wymienione środki warto zacząć stosować jeszcze przed użyciem środków zawierających 17aa. Dodam jeszcze ze warto przy medykamentach oralnych zaopatrzyć się w osłonki na żołądek (Lakcid).

Nerki

Leków osłonowych jako takich niema, zaleca się:

– Picie dużej ilość wody 4-6 litrów dziennie , a nawet więcej.

– Warto zainwestować w sok z żurawin, wystarczy 50ml ED.

– Wyciąg z czosnku, wyciąg z pokrzywy.

– Powyższe wskazówki należy stosować przy styczności z steroidami niezwykle obciążającymi nerki (Finaplix).

– Ginjal.

Witamina C.

Takie objawy jak zmieniona barwa moczu lub, co gorsze krew w moczu, może skończyć się tragicznie. Najczęściej pokazanie się krwi w moczu kończy się śmiercią!!! Pamiętajmy ze nadmiar leków obciąża nerki.

Skóra – Tradzik

Czyli środki zapobiegawcze.

Witaminy

A/E/F

Lekarstwa

Benzacne 10 % – masc Brevoxyl – masc Cynk (Zincas)/maść cynkowa Zineryt Davercin Vascocitrol Methiovit Finasteride /Dutasteride Cemaflavone Izotretinoina = Izotek-Isotrexin-Isotrex-Roaccutane-Accutane (antybiotyk) – pochodna witaminy A.

Nie należy przyjmować równocześnie Izotreinoiny wraz z vit. A ponieważ może dojść do hiperwitaminozy. Jest w postaci maści i tabletek. Limecyklina – Tetralysal – Tetracyklina (Antybiotyk) Do wody kąpielowej dodawać nadmanganian potasu / chlorek żelaza Kąpiele stosować, co 3/4 dni Trądzik występujący po zażywaniu sterydów może być to androgenny/sterydowy.

Oczywiście może to być różowaty czy nawet fluorowy, ale nie o to mi tutaj chodzi.

Specyfiki anty androgenne

Cyproteron – Androcur – Blokuje receptory, do których przyłączają się androgeny Testosteron,Methandrostenolon etc. Podczas stosowania mężczyzna może zostać bezpłodny. Flutamid – Apotex – Blokuje receptory i hamuje działanie androgenów.

Skóra – Włosy

Środki wskazane przy wypadaniu włosów

Nizoral,używany c3d ,usuwa z głowy łojotok, który jest nadmiernie wytwarzany na cyklu,przez który wypadają włosy. Min. Szampony blokujące powstawanie Dwuhydrotestosteronu(DHT), który jest głownie odpowiedzialny za wypadanie włosów na głowie i tym samym porost ich na innych częściach ciała (plecy, klatka piersiowa etc.) np. Nisim Finasteride/Dutasteride Dodam ze stres powoduje wydzielanie prolaktyny. Nadmiar tego hormonu powoduje wypadanie włosów.

Prostata

Inhibitory 5-alfa reduktazy

Finasteryd – Proscar,Penester,Zentiva etc. Inhibitor DHT typu II obniża stężenie Dihydrotestosteronu w surowicy o 70-75% Dutasteryd -(Avodart) Inhibitor typu I i II , obniża stężenie DHT w surowicy o 90-95%

Naturalne alternatywy

Saw Palmetto, Sistosterol, kora z śliwki afrykańskiej, nasiona dyni.

Ginekomastia – Zapobieganie

Estrogenowa

IA – Exemestane,Letrozole,Anastrozole, Mesterolone,6-oxo AE – Tamoxifen, Clomifen, Raloxyfen

Progesterenowa

Kabergolina, bromokryptyna , vit.B6

Leczenie

Andractim(DHT) lub zabieg chirurgiczny.

Stawy

Glukozamina,

Żelatyna (Kolagen),

Joint Therapy (np. firmy Trec),

Nandrolon najlepiej decanoate lub laurate (okres półtrwania estrów), w dawce tygodniowej 100/50 mg. Oraz Boldenon, Methenolone.

Tarczyca

Jod,

Selen,

Witamina H-biotyna.

Autor: Infamous (sfd)

Komentarze do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *