Fluoxetinum

Fluoksetyna_EGIS_10mg

Źródło zdjęcia

Opis i sposób działania

Fluoxetinum nie jest sterydem a lekiem z grupy SSRI. Działanie Prozacu polega na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny. W medycynie stosowany głównie w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, bulimii.

Lek ten potocznie określany „lekiem szczęścia” znalazł zastosowanie również kulturystyce. Zawodnicy stosują go zarówno na cyklu jak i w okresie OFF. Lek ten pomaga im w miarę normalnie funkcjonować bez widocznych objawów depresyjnych związanych z presją przedstartową i nadużywaniem sterydów.

Ponadto sprawia, że zawodnik staje sie pewniejszy siebie – „pewniejszy swego”. Dodatkowo wzmaga się wysoka samoocena, znikają wszelkie lęki, zahamowania przed publicznym pokazywniem się. W okresie OFF dodaje chęci do życia, pozwala przetrwać do następnej sesji, dodaje energii, stosującego nie opuszcza dobry humor.

Stosowanie Prozacu nie obejdzie się bez działań niepożądanych. Głównym jest wysokie prawdopodobieństwo uzależnienia się od leku. Inne to zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, reakcje alergiczne, wzmożona potliwość, pogorszenie enzymów wątrobowych, zmniejszenie łaknienia, możliwe obniżone libido. Przyjmowany przez zdrowe osoby w okresie odstawienia lek może spowodować myśli samobójcze.

Dawkowanie

Rozpiętość dawek jest dość duża. Początkującym wystarcza jednorazowa dawka 20mg podana z rana. Zaawansowani zawodnicy sięgają po dawki rzędu 80-100mg. Tak wysokie dawki powinno się już przyjmować w dawce dzielonej – rano / wieczór.

Odstawianie

Prozac powinno odstawiać stopniowo. Nagłe odstawienie leku (szczególnie przy wysokich dawkach) może spowodować nagłe załamanie, lęki, niepokój. Ponadto w okresie odstawiania leku notuje się zawroty głowy, bóle głowy, nudności.

Dostępność

Średnia.

 

Aby wejść na forum kliknij TUTAJ

Udostępnij znajomym

4 thoughts on “Fluoxetinum

  1. mmmm prawdziwy larytasik ;d jako prawdziwy stary wyjadacz tego specyfiku proponuje przy probie odstawiania valused i do popicia kasow jakis blister albo takie tam o podobnym dzialaniu ziolowe specyfiki do miesiaca po odstawieniu zachcam nawet po stopniowym odstawieniu jak juz nie bralem caly czas mialem uczucie niepokoju ze zaraz stanie sie cos zlego dochodzilo do tego ze autem balem sie jezdzic n akoniec wychodzic z domu lipa wiec ziolka pijemy ;d

  2. pozatym na cos takiego jak nerwica serca to jedyny sposob lekarze daja jakies zilolka i psychoteriapie ale to nic nie pomaga mi oprocz bolu w klatce piersiowej powoli dochodzilo dlawienie w gardle itd jest lipa warto to napisac bo wystarczy chodzic na silownie zyc w stresie zeby to sie przytrafilo ;d moze ktos szuka pomocy u lekarzy i jej nie znajduje a pomoc jest tak blisko

  3. Na nerwicę serca to poproś lekarza o propranolol (ale jeśli masz astmę to zamiennik- atenolol) i do tego lek trójpierścieniowy pramolan. To najlepsze i wypróbowane leki dla nerwusów i na pewno się nie uzależnisz. No chyba że psychicznie ale wtedy zamiast do lekarza trzeba do psycholożki. Pozdr 🙂

  4. A psychoterapia najlepsza jest grupowa. Jeśli taka Ci nie pomoże to znaczy że jesteś odporny na wiedzę albo za mało się starasz. Więcej pokory życzę pozdr 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *