6 produktów wspomagających pracę jelit

Jak się okazuje, dość spore grono osób ma problemy z jelitami. Zazwyczaj kłopoty zaczynają się z brakiem regularnych wypróżnień, które w konsekwencji mogą powodować zaparcia. Zjawisko to nie jest pożądane dla naszego zdrowia, co może powodować stany zapalne jelit i wpływać na złe samopoczucie, rzutując na parametry wielu funkcji ciała. Problem zaparć dotyczy głównie kobiet. Panowie natomiast częściej chodzą wzdęci, mają gazy i problem natury laksacyjnej.

Problem zaparć powinny być rozwiązane za pomocą dostarczenia większej ilości produktów obfitujących w błonnik, które wspomagają perystaltykę jelit. Natomiast kłopoty laksacyjne zahamować powinno przywrócenie odpowiedniej flory bakteryjnej jelit, poprzez włączenie produktów probiotycznych, jak i prebiotycznych (bogatych w błonnik).

Jakie produkty żywnościowe powinniśmy uwzględnić w diecie, aby wspomóc pracę jelit i pozbyć się kłopotów?

  1. Otręby pszenne – stanowią znakomite źródło błonnika, którego zawartość sięga 42g na 100g produktu. Błonnik wspomaga “ruch robaczkowy jelit”, co pomaga w regularnych wypróżnieniach, usuwając nagromadzoną treść w jelitach. Działa więc na zasadzie oczyszczającej, ale nie powoduje gwałtownego przeczyszczenia, chyba że przesadzimy z jego ilością. Dodatkowo błonnik obniża pH jelit, co sprzyja namnażaniu bakterii probiotycznych. Co ważne, wraz z zastosowaniem błonnika powinno się spożywać spore ilości wody, która jest przez niego wiązana. Spożywany bez odpowiedniej ilości wody może nie pomóc w przypadku zaparć, a nawet pogłębić problem. Co więcej, stanowi on pożywkę dla bakterii probiotycznych.
  1. Siemię lniane – kolejny produkt, który znakomicie wpływa na pracę układu pokarmowego. Leczy stany zapalne, łagodzi problemy żołądkowe, nawet te powiązane z chorobą wrzodową. Podobnie jak błonnik poprawia funkcjonowanie jelit, usprawniając ich pracę. Co więcej, siemię obfituje w kwasy tłuszczowe omega 3, co sprawia, że jest to dodatek pożądany w diecie sportowca, wspomagający utrzymanie kondycji zdrowotnej.
  1. Suszone morele i jabłka – podobnie jak otręby, obfitują w błonnik, który doskonale nadaje się do zastosowania w celach wspomagających funkcjonowanie pracy jelit. Ważne jest, aby owoce spożywać w formie suszonej lub surowej, co sprawia, że włókno pokarmowe w nich zawarte nie jest pozbawione swoich właściwości i nadaje się doskonale jako wsparcie układu pokarmowego. Dodatkowo, produkty te obfitują w związki mineralne, witaminy i antyoksydanty.
  1. Kiszona kapusta i ogórki – kiszonki są bogatym źródłem bakterii kwasu mlekowego, które doskonale zadbają o to, aby jelita funkcjonowały w sposób prawidłowy. Przeciwdziałają one powstawaniu bakterii gnilnych, co zabezpiecza jelita przed stanami zapalnymi. Co więcej, bakterie te poprawiają trawienie i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.
  1. Produkty fermentacji mlekowej – głównym przedstawicielem jest kefir, który obfituje w bakterie fermentacji mlekowej. Podobnie jak kiszonki, kefir wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, poprzez zabezpieczenie go przed działaniem bakterii gnilnych, a sprzyja rozwojowi bakterii probiotycznych, które regulują mikroflorę naszego organizmu.
  1. Miso – to produkt, który powstaje na bazie fermentacji soi. Oprócz działania probiotycznego, miso obfituje w 150 szczepów bakterii, wspomaga organizm, będąc źródłem witaminy K, cynku, manganu oraz protein.

Podsumowanie

Odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego ma na celu zadbanie o to, aby spożywane pokarmy były wykorzystywane w sposób prawidłowy, tak aby nie dochodziło do problemów z wypróżnianiem, czy też odwrotnie – z nasilonym wydalaniem i koniecznością częstszych wizyt w toalecie. Odpowiednia podaż produktów o działaniu funkcjonalnym będzie doskonale uzupełniała naszą codzienną dietę, dostarczając związków odżywczych, jak i urozmaicających codzienny jadłospis.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *