Aeroby na maszynach

5_article_56dd3625702ed_article_v3

Źródło zdjęcia 

Aeroby na maszynach

Która maszyna w fitness klubie powoduje spalanie największej ilości kalorii?
Odpowiedź wydaje się prosta – będzie to ta maszyna, której będziesz używać najczęściej i najdłużej! Nic by Ci nie przyszło z tego gdybym powiedział że sa to na przykład wiosła, skoro Ty nie możesz lub nienawidzisz na nich ćwiczyć Wszystko zależy od Twoich preferencji i przygotowania, a te są inne dla każdego. Tak więc jedyne co jest pewne to fakt, że maszyna której używasz najczęściej i najintensywniej spali najwięcej kalorii. Poniżej podaję parę uwag które mogą pomóc w znalezieniu najodpowiedniejszej maszyny dla siebie.

Bieżnia – jest doskonałym spalaczem kalorii, gdyż angażujesz na niej większą część ciała niż na przykład na stacjonarnym rowerku. Dodatkowo, chodzenie i bieganie są tak naturalnymi czynnościami dla większości ludzi że mogą oni ćwiczyć na bieżni dłużej i intensywniej niż na innym sprzęcie bez zmęczenia. Dobra bieżnia powinna mieć regulowany kąt nachylenia aby oferować różne stopnie trudności (bardzo ważne przy treningach typu HIIT). Powinna także posiadać jakiś system amortyzujący aby obniżyć obciążenia ścięgien i stawów podczas biegu. Większość nowych bieżni ma to wszystko, a dodatkowo jeszcze posiada monitor pracy serca.Jeśli Twój klub dysponuje jedynie bieżniami starego typu, uważaj szczególnie na te bez amortyzacji.

Rowerek stacjonarny – to urządzenie dla osób z nadwagą oraz problemami ze stawami, lub dla fanów dwóch pedałów . Kluczem do powodzenia na rowerku jest regulacja siodełka. Musisz na nim czuć się wygodnie, a przy najniższym położeniu pedału Twoja noga powinna być nadal lekko ugięta. Istnieją dwa typy rowerków – pierwsze podobne do tradycyjnego roweru, drugie to takie w których Twoje nogi w czasie jazdy będą skierowane do przodu. Te drugie rowerki powstały z myślą o osobach mających problemy z kręgosłupem który mniej obciążają (poza tym jeszcze mają szersze siedzenia zamiast siodełek). Powinny je także wybierac panie w ciąży i osoby o dużej nadwadze.

Stepery – też występują w różnych odmianach : najpopularniejsze dwupedałowe oraz takie, które wyglądają jak „przewijający się” zestaw schodków. Te drugie pozwalają spalać więcej kalorii gdyz na nich praktycznie podnosisz ciężar swojego ciała jak na prawdziwych schodach, co nie ma miejsca na zwykłych steperach (na nich tylko „pompujesz” nogami w górę i w dół). Niezależnie które urządzenie wybierzesz jest ono świetne do aerobów a dodatkowo wzmacnia nogi i pośladki (co jednakże nie zwalnia Cię od ćwiczenia ich na siłowni). Niestety urządzenia te maja jedną wielką wadę – można na nich oszukiwać! Gdy oprzesz się na poręczach nie wykonujesz już tego ćwiczenia poprawnie, gdyż nie bierze w nim wtedy udziału cała masa Twojego ciała. W rezultacie nie spalasz tak wiele kalorii i ćwiczenie jest nieefektywne co prowadzi do zniechęcenia. Poręczy należy jedynie lekko dotykac dla utrzymania równowagi – jeśli nawet przez to nie będziesz w stanie ćwiczyć tak długo jak podpierając się, spalisz tyle samo kalorii a zaoszczędzisz czas.

Urządzenia eliptyczne (Orbitrek i pokrewne) – To urządzenie wywiera minimalny (najmniejszy) wpływ na ścięgna i stawy, a jeśli wyposażone jest w rękojeści angażuje w ćwiczenie całe Twoje ciało. Nie ma się więc co dziwić że urządzenia te są ulubionymi dla wielu osób zaczynających przygodę z fitnessem. Jednakże, ponieważ w tak małym stopniu angażują ścięgna i stawy oraz ze względu na płynność ruchu bardzo łatwo się na nich przetrenować! Dodatkowo ćwiczenia na nich nie poprawiają w tak znacznym stopniu gęstości tkanki kostnej (szczególnie w porównaniu z bieżnią). Ćwicząc na nich stale warto więc od czasu do czasu przesiąść się na inna maszynę.

Wiosła – są chyba najmniej popularne i wiele klubów fitness ich po prostu nie posiada. Szkoda gdyż świetnie angażują one całe ciało. Wbrew powszechnej opinii nie angażują one wyłącznie rąk ale równiez nogi. Są one bezpieczne dla stawów i ścięgien a ćwiczenie na nich jest dosyć zabawne.

images8.jpg

Jak najlepiej wykorzystać maszyny

Jak widać z powyższego tekstu każda z maszyn ma swoje plusy i minusy. Każda z nich angażuje inne mięśnie – inne rowerek, inne bieżnia. Aby uniknąć przetrenowania i odsunąć od siebie nudę najlepszą, naprawdę najlepszą metodą jest zmieniać maszyny z których korzystamy. Nawet codziennie. Co więcej, po kilku dniach ćwiczeń na maszynach zostaw je w spokoju i idź na szybki spacer, pobiegaj lub pojedź na rowerową przejażdżkę. Różnorodność jest kluczem do sukcesu i sprawności fizycznej. Poniżej parę rad dotyczących maksymalizacji efektów ćwiczeń na maszynach:

* Zmieniaj intensywność treningów – ćiwczenie na tej samej maszynie dzień po dniu zmniejszy efektywność treningu, podobnie jak ćwiczenie z jednakową intensywnością. Próbuj różnych porogramów dostępnych na poszczególnych maszynach. Gdy czujesz się wypompowany po wczorajszych aerobach, dziś zrób lżejsze. Dla bardziej doświadczonych w aerobach rzeczą jak najbardziej godną polecenia jest trening interwałowy – ćwicz na najwyższych obrotach przez 30-120 sekund, po czym zwolniuj tempo na paręminut tak aby Twój puls powrócił do normy. Powtarzaj takie interwały przez 20-45 minut, to wrzuci Twój metabolizm na wyższy bieg! Nie zapominaj o rozgrzewce i wystudzeniu organizmu.

* Nie zwracaj uwagi na wskazania „licznika spalonych kalorii” – powiedzmy to sobie jasno, żadna z maszyn nie pokazuje dokładnie liczby spalonych przez Ciebie kalorii. To dlatego że komputerki w tych urządzeniach nie uwzględniają Twojego wytrenowania, wzrostu, często nawet i wagi oraz tego czy jadłeś śniadanie czy nie, a wszystko to może wpływać na spalanie kalorii podczas ćwiczenia. Po prostu staraj się dać z siebie wszystko i wiedz że spalasz tyle na ile Cie stać. Jeśli po zakończeniu ćwiczeń jesteś spocony, zmęczony lecz czujesz się dobrze to znak że spaliłeś dość kalorii i kropka!

* Zwróć uwagę na programy – inną drogą urozmaicenia ćwiczeń jest korzystanie z programów zaprogramowanych w komputerkach urządzeń. Są programy symulujące bieg pod górę, interwałowe, do spalania tłuszczu, przygotowujące do zawodów a nawet takie które nie mówią Ci co się za chwilę stanie Możesz także ułożyć sobie swój własny program przy użyciu funkcji „manual” – wystarczy odrobina kreatywności.

* Pamiętaj, aeroby to nie wszystko – są jeszcze inne ćwiczenia. Aeroby są świetne dla serca, płuc i wytrzymałości (szczególnie nieco powyżej klasycznego aerobowego zakresu pulsu) lecz nie zapewnią Ci siły. Do tego służy trening z obciążeniem. Aeroby nie zapewnią tez giętkości, przyjrzyj się więc też jodze lub pilates, możesz równiez zastosować klasyczne rozciąganie. Dodatkowo każde ćwiczenia powinny być przyjemnością – graj z przyjaciółmi w kosza, siatkówkę, pływaj lub tancz, dołącz różne formy aerobiku. Możliwości są niemal nieskończone.

* Jeśli wszystko zawodzi, bierz ze sobą książkę – prawdą jest że należy się skupić na ćwiczeniach, jednakże często powtarzane aeroby potrafią się znudzić do szczętu. Poza tym, jeśli masz mało czasu i wybór między lekturą a aerobami to czy zawsze wybierasz ćwiczenia? Połącz to – czytaj pedałując na rowerku lub ćwicząc na steperze. Pomocny może być walkman z dobrą muzyką lub inne podobne rozwiązania, niemniej jednak gdy dopada Cię nuda najlepiej zmień trening na interwałowy – skrócisz go i jednocześnie urozmaicisz.

————————————–
Opracowane na podstawie amerykańskich stronek fitness
————————————–

autor; Tyka

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *