Clomid, a zaburzenia trójglicerydów. Badanie naukowe

W stadium przypadku stwierdzono, iż cytrynian clomifenu (często nadużywany przez kulturystów w terapii po cyklu) doprowadził do hipertrójglicerydemii.

29-letnia pacjenta otrzymywała cytrynian klomifenu aby wywołać owulację. Ze względu na poważną hipertrójglicerydemię przerwano podawanie clomidu, a rozpoczęto podawanie gemfibrozilu (leku hipoolipemicznego).

Wkrótce jej profil lipidowy się unormował. Osoby mające skłonność do zaburzeń profilu lipidowego (czyli praktycznie wszyscy stosujący SAA, w mniejszym lub większym stopniu) powinny ostrożnie sięgać po preparaty SERM w rodzaju clomidu.

Ref.
1.Hamiyet Yılmaz „Clomiphene citrate–induced severe hypertriglyceridemia” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028209006396

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *