Co lepiej buduje mięśnie, testosteron czy deka?

Testosteron i nandrolone należą do najczęściej nadużywanych preparatów hormonalnych od dobrych kilkudziesięciu lat. Syntetyczny testosteron powstał w 1935 r. Zaczął być nadużywany w sporcie prawdopodobnie na początku lat 50. XX wieku. Nandrolone zsyntetyzowano pod koniec lat 50. XX wieku. Pierwszy raz opisany został w 1960 roku. Na receptę był przepisywany od 1962 roku, zakazany w sporcie od ok. 1975 roku (razem z innymi SAA). Był jednym z ulubionych środków w latach 70., 80. i 90. XX wieku, szczególnie w kulturystyce, w której kontrole w niektórych federacjach pojawiły się dopiero w latach 80. i był to raczej straszak, niż realna groźba dla zawodników.

Co lepiej buduje mięśnie: 300 mg „teścia” czy 300 mg „deki”?

30 zdrowych młodych mężczyzn otrzymywało:

  • enantan testosteronu (TE) w dawce 100 mg / tydzień (efektywnie 72 mg) lub 300 mg / tydzień (efektywnie 216 mg tygodniowo),
  • dekanian nandrolonu (ND) w dawce 100 mg / tydzień (efektywnie 62 mg) lub 300 mg / tydzień (efektywnie 186 mg tygodniowo).

Podawano środki przez 6 tygodni.

Wyniki po 6 tygodniach:

  • tendencja do większego i bardziej stałego wzrostu siły występowała w grupie testosteronu enanthate przy dawce 300 mg / tydzień,
  • nie stwierdzono wzrostu masy ciała przy dawce 100 mg testosteronu enanthate / tydzień,
  • 300 mg testosteronu enanthate dało ~3.4 kg wzrostu „masy”,
  • odpowiednio, dawki 100 i 300 mg dekanian nandrolonu tygodniowo również dały 2.7 kg oraz 3.3 kg wzrostu „masy”.

Spośród mierzonych 15 obwodów znaczny wzrost zaobserwowano tylko u mężczyzn otrzymujących TE-300 mg / tydzień (ramiona) i ND-300 mg / tydzień (ramiona i klatka piersiowa). Dawka 300 mg testosteronu tygodniowo zwiększyła łączny obwód mierzony na wysokości barków o 3.3 cm. Nandrolone w dawce 300 mg tygodniowo zwiększył łączny obwód mierzony na wysokości barków o 3.8 cm, a obwód klatki piersiowej o 3.9 cm.

Wnioski praktyczne

Dawka 100 mg enantanu testosteronu prawie nie miała wpływu na stężenie testosteronu, więc w celach dopingowych jest to  bezsensowne,

Dawka 100 mg enantanu testosteronu miała już kolosalny wpływ na tłumienie LH i FSH, a znam „bajkopisarzy ekspertów”, którzy twierdzą, że małe dawki testosteronu nie tłumią układu HPTA! Tego typu twierdzenia są powielane nawet w prasie kulturystycznej, co jest po prostu kpiną! Proszę więc wyjaśnić, dlaczego znikoma dawka „teścia” spowodowała spadek LH o 62.1% oraz FSH o 66.1%! Czym jest to zjawisko, jak nie supresją osi podwzgórze-przysadka-jądra? Jeszcze większy wpływ na FSH miała dawka 300 mg enantanu testosteronu tygodniowo,

Testosteron w dawce 100 mg tygodniowo nie miał znaczącego wpływu na stężenie estradiolu,

Testosteron w dawce 300 mg tygodniowo powodował wzrost stężenia estradiolu o 147%, nandrolone silnie tłumił stężenie estradiolu w ustroju (100 mg o 64.3%; 300 mg o 65.8%),

Nandrolone (niezależnie od dawki) silnie tłumił LH i FSH, porównywalnie do testosteronu,

Wszystkie środki miały kolosalny wpływ na ilość plemników.

Dane sugerują, że wysokie dawki androgenów zwiększają masę ciała i mogą zwiększać siłę u normalnych mężczyzn. Jednak oprócz wzrostu masy ciała nie dało się zaobserwować konsekwentnych zmian w poszczególnych grupach.

Dlaczego żołnierze nie zbudowali więcej masy?

Komentarz: część mężczyzn trenowała siłowo, jednak tylko 9 spośród 30! 1 jeździł na rowerze, a 20 żołnierzy biegało. Mieli nie zmieniać diety ani treningu. W takich okolicznościach trudno, by któryś z nich „robił masę”. Logiczne jest, że przyrosty mięśni w trakcie biegania nawet przy kilkuset mg SAA tygodniowo i bez wzrostu energetyczności diety będą małe lub znikome. Spodziewałbym się nawet spadku masy ciała i wzrostu „docięcia”, co zaobserwowano w grupie 300 mg testosteronu tygodniowo. Bez nadwyżki energetycznej odnotowuje się wzrost masy, np. „teść” powoduje wzrost ilości estrogenów. Retencja wody wydaje się być „wzrostem masy”, a to kolejny mit powielany w sieci. Sugerujesz, iż potrafisz zdobyć „5 kg tygodniowo”? OK, ale wiedz, że woda to wcale nie mięśnie. Często stosowany w badaniach naukowych pomiar DEXA nie odróżnia wody od mięśni, stąd biorą się „kosmiczne wyniki” nawet po małych dawkach metanabolu, nandrolonu czy oxandrolonu.

Realny przyrost masy w trakcie brania SAA, stosowania diety i odpowiednio ciężkiego, progresywnego treningu, to kilka kg mięśni w ciągu kilku miesięcy. I to mówię o najlepszym możliwym przypadku. Z reguły obserwuje się wolniejsze przyrosty. Im ktoś jest bardziej zaawansowany, tym wolniej „rośnie”. Inni mężczyźni mogą brać dowolne ilości SAA, bo źle trenują i za mało jedzą, by miało to wpływ na wzrost masy ciała.

Co lepiej buduje mięśnie? 

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, gdyż dawki środków anabolicznych były za małe, a przyrosty zapewne były w dużej mierze związane z retencją wody.

Poza tym testosteronu maksymalnie podawano 216 mg tygodniowo (tyle zostaje po odłączeniu estra), a nandrolonu 186 mg tygodniowo. Teoretycznie, nandrolone dawał trochę lepsze efekty w porównaniu do testosteronu, ale różnica była żadna.

Poza tym różnie jest z jakością uzyskanej masy. Szczególnie widać to było w przypadku testosteronu, który w dawce 300 mg powodował silny wzrost stężenia estradiolu. Estradiol „ciągnie wodę” i powoduje wzrost „masy”. W rzeczywistości powoduje zwiększenie nawodnienia, a nie przyrost mięśni!

Generalnie, testosteron i nandrolone w przeliczeniu mg na mg powinny dawać porównywalne efekty, jak stało się w tym badaniu. Prawdopodobnie łączny efekt stosowania tych środków będzie większy, niż stosowanie ich osobno. Ze względu na supresję osi HPTA, stosowanie mniej niż 200 mg testosteronu enanthate (efektywnie mniej) nie ma sensu.

Referencje:

Karl E.Friedl i in. „Comparison of the effects of high dose testosterone and 19-nortestosterone to a replacement dose of testosterone on strength and body composition in normal men” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/096007609190283B

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *