Czy Trenbolon może zabić?

Ogólnie przyjmuje się, iż sterydy anaboliczno-androgenne oddziałują miesiącami i latami, skracając życie, jednak w literaturze opisano dziesiątki przypadków nagłych śmierci sportowców.

Nie powinno dziwić, iż umierają zawodowi kulturyści, niektórzy stosują absurdalne dawkowania nawet kilkunastu środków jednocześnie. Niemniej często spotyka się opisy śmierci osób bardzo młodych, jak i w średnim wieku. Oto jeden z nich.

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby.

60-letni mężczyzna został znaleziony martwy w domu przez żonę. Mężczyzna był znany z regularnych treningów  w centrum fitness i został opisany jako wieloletni użytkownik sterydów anabolicznych. Sekcja zwłok wykazała niewydolność serca z kardiomegalią (przerostem serca), przekrwieniem tkanek i obrzękiem płuc. Miejscowy prokurator zarządził analizy toksykologiczne, ale nie przeprowadził badania anatomiczno-patologicznego. Wstępne analizy za pomocą chromatografii cieczowej sprzężonej z systemem spektrometrii masowej (UPLC-q-TOF-MS) wykazały obecność Trenbolonu we krwi pobranej z uda. Trenbolon oznaczono ilościowo za pomocą systemu chromatografii cieczowej w połączeniu z tandemowym spektrometrem mas w różnych próbkach z autopsji, w tym na włosach.

Stężenia trenbolonu wynosiły odpowiednio:

  • 3.9 ng/ml we krwi udowej
  • 3.2 ng/ml we krwi z rejonu serca
  • 231 ng/ml w żółci
  •  mniej niż 0,5 ng/ml w ciele szklistym (pobrano próbkę gałki ocznej z ciała szklistego; ang. vitreous humour)
  • we włosach 9 pg na mg

Obecność Trenbolonu we włosach można interpretować jako powtarzające się ekspozycje na środek. Powtarzające się nadużywanie Trenbolonu może wyjaśniać zaawansowaną niewydolność serca.

Komentarz

Trenbolone jest jednym z najbardziej agresywnych środków na rynku. Pomimo tego, że jest podawany iniekcyjnie (roztwór na oleju), potrafi uszkodzić wątrobę, doprowadzić do żółtaczki, cholestazy, czyli w tym aspekcie bardziej przypomina Winstrol, Anapolon (Oxymetholone) czy Metanabol, które najczęściej występują w tabletkach (winstrol i metanabol mają też odmiany iniekcyjne). Trenbolone mógł przyczynić się do śmierci mężczyzny, jednak nie wiemy, czy nie eksperymentował z całym koktajlem środków na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat życia.

Referencje, badania, literatura:

Laurie Gheddar i in. Testing for Trenbolone, an Anabolic Steroid, in Biological Fluids and Head Hair in a Postmortem Case https://academic.oup.com/jat/advance-article-abstract/doi/10.1093/jat/bkab091/6354953

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *