EPO

Opis i sposób działania

EPO (Erytropoetyna) jest hormonem glikoproteinowym wytwarzanym przez nerki. Głównym działaniem tego hormonu jest stymulacja do tworzenia czerwonych krwinek (erytropoeza). W medycynie stosowana jest u pacjentów z ciężką niedokrwistością wywołaną niewydolnością nerek.

Erytropoetyna występuje pod postacią jałowego przeźroczystego roztworu wytwarzanego metodą inżynierii genetycznej i pod względem aktywności biologicznej niczym nie różni się od ludzkiej. Dzięki temu faktowi niemal całkowicie wyeliminowano ze sportu przetaczanie krwi (transfuzja). Środek powinien być przechowywany w niskiej temperaturze – 2-8 stopni Celsjusza. Obecnie występuje już kilka generacji EPO.

W sporcie EPO znalazło zastosowanie głównie w sportach wytrzymałościowych – kolarstwo czy biegi długodystansowe – podczas których organizm poddawany jest intensywnemu wysiłkowi przez długi okres czasu. Wzrost objętości krwi powoduje lepsze dotlenienie a co za tym idzie wzrost wydolności organizmu.

W kulturystyce był i jest bardzo rzadko stosowany z prostego powodu – efekt pompy, wzrost wydolności organizmu, dłuższy i efektywniejszy trening można uzyskać stosując sterydy.

Częstymi działaniami ubocznymi z jakimi można się spotkać są: zakrzepica, wzrost ciśnienia tętniczego, wysypka, objawy grypopodobne (bóle stawów, bóle głowy, ogólne osłabienie, zawroty głowy). Przy nadużywaniu oraz nieodpowiednich dawkach śmierć.

Dawkowanie

Dawkowanie EPO oscyluje w granicach 25-50 j.m. na kilogram masy ciała w 2-3 iniekcjach tygodniowo podskórnie bądź dożylnie. Niektórzy zawodnicy praktykują w ostatnich 1-2 tygodniach przed zawodami zwiększenie dawki nawet do 100-150 j.m./kg mc. Okres stosowania to najczęściej 4-6 tygodni.

UWAGA!!!

Stosowanie EPO zawsze powinno odbywać się pod okiem specjalistów i lekarzy. Należy regularnie badać wartości krwi oraz ciśnienie tętnicze!

Odstawianie

Nie ma potrzeby wprowadzania specjalnego sposobu odstawiania środka. Po zaprzestaniu podawania EPO organizm sam sobie poradzi ze sztucznie wytworzoną nadwyżką krwinek.

Dostępność

Bardzo niska. Najczęściej oferowany zza wschodniej granicy, ale autentyczność takiego środka jest co najmniej wątpliwa. Koszt oryginalnego leku jest nieporównywalnie wyższa niż koszt hormonu wzrostu.

Zdjęcia

Chwilowo niedostępne.

Inne zdjęcia środków z tej grupy znajdziesz w dziale Doping – zdjęcia

Aby wejść na forum kliknij TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *