HMB działanie, dawkowanie

HMB to suplement, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Zarówno badania naukowe, jak i opinie osób, które HMB stosowały, nie są jednoznaczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najchętniej stosowanych suplementów.

hmb

W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest HMB, w jakim celu się go suplementuje i kiedy warto to robić?

Mowa o HMB, czyli hydroksymetylomaślan, a dokładnie rzecz biorąc beta-hydroksy-beta-metylomaślan. HMB po raz pierwszy zostało odkryte przez dr Stevena L. Nissen’a. Jest to badacz pracujący na Uniwersytecie Iowa. Od tamtej pory preparat stał się jednym z wielu dostępnych środków na rynku suplementów diety.

Jak działa HMB?

HMB zaliczane jest to suplementów o działaniu antykatabolicznym. HMB nie wpływa jednak bezpośrednio na ograniczenie rozpadu białek.

HMB jest metabolitem aminokwasu zwanego leucyną. Z leucyny tworzy się ketoizokapronian, następnie dzięki enzymowi zwanemu dioksygenazą ketoizokapronianową przekształcane jest do HMB. HMB wydaje się być konwertowane głównie do beta-hydroksy-beta-metyloglutarylo-koenzymu A. HMG-CoA jest z kolei używany do produkcji cholesterolu wewnątrz komórek. Jest to istotne dla komórek mięśniowych, ponieważ nie mogą one korzystać z cholesterolu znajdującego się w krwiobiegu. Wydaje się, iż owa synteza może być krokiem, który ogranicza szybkość naprawy błony komórkowej po intensywnym treningu.
Dzięki czemu HMB wpływa na siłę i masę mięśniową.

Badania sprawdzające wpływ suplementacji HMB w połączeniu z treningiem siłowym pokazały przyrost siły i beztłuszczowej masy mięśniowej.
W badaniach pokazujących wpływ HMB na rozpad tkanki mięśniowej, różnice pomiędzy grupą stosującą HMB a grupą placebo zdają się zanikać z upływem czasu.

HMB wydaje się być skuteczne w czasie pierwszych trzech tygodni nowego programu treningowego, bądź też programu, do którego nie zdążyliśmy przywyknąć. Potem, gdy mięśnie staną się oporne na kolejne uszkodzenia wymuszane przez dany program treningowy, suplementacja HMB traci swoją przydatność. Inne badania znów pokazały, że HMB nie przynosi żadnych korzyści u wytrenowanych sportowców.

Podsumowując, po suplement mogą sięgnąć osoby, które zaczynają ćwiczyć siłowo, bądź wracają do aktywności fizycznej na siłowni po dłuższej nieobecności. Organizm jednak bardzo szybko przystosowuje się do nowych obciążeń i już po kilku tygodniach antykataboliczne działanie HMB może przestać być zauważalne.
W przypadku osób trenujących regularnie, bądź wyczynowych sportowców, nie zauważono większych zmian w składzie ciała w przypadku stosowania suplementu diety. Tak więc suplementacja HMB dla osób aktywnych fizycznie od dłuższego czasu jest nieskuteczna.

Jak dawkować HMB ?

Osoba dopiero rozpoczynająca treningi powinna przyjmować 3 g HMB dziennie. Badania potwierdziły, iż wyższe dawki specyfiku nie przyczyniają się do osiągania bardziej spektakularnych efektów.

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *