Kulturysta niemal stracił jądra przez …hCG. Badania naukowe

HCG został odkryty w 1920 r. [2], został dopuszczony do stosowania w USA od 5 marca 1973 r. [3] hCG (human chorionic gonadotropin) – gonadotropina kosmówkowa – jego działanie jest bardzo podobne do LH (hormonu luteinizującego). W efekcie hCG u mężczyzn pobudza wydzielanie androgenów, w szczególności testosteronu w komórkach Leydiga.  

Fizjologicznie hCG powstaje w czasie ciąży w łożysku. [4] Co ciekawe – jedynym hormonem posiadającym zdolność pobudzania receptora dla FSH jest … FSH (hormon folikulotropowy). hCG to jeden z najczęściej stosowanych preparatów pozwalających na przywrócenie funkcjonowania jąder po cyklu np. na steroidach anaboliczno-androgennych, prohormonach itd.

Rak jąder stanowi 1% wszystkich nowotworów u mężczyzn, zapadalność na ten nowotwór podwoiła się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, przeżycie całkowite 5 lat wynosi około 99%. Urolodzy i onkolodzy zajmujący się rakiem jąder prowadzą szczegółowy nadzór nad pacjentami którzy mieli podobne schorzenie. Sprawdza się czy nie doszło do przerzutów i monitoruje się markery w rodzaju alfa-fetoproteiny i beta hCG. Opis przypadku [1] dotyczy mężczyzny który miał fałszywie dodatni wynik beta hCG z powodu stosowania hCG. 26 latek w swoim czasie stracił lewe jądro z powodu raka. Oprócz interwencji chirurgicznej otrzymał też radioterapię (17 cykli, łącznie 25 Gy). Pięć lat po operacji w trakcie rutynowego badania okazało się, iż stężenie beta hCG wynosi u pacjenta 28.5 mIU/mL (a powinno 1.0 – 5.3 mIU/mL). Na szczęście mężczyzna poszedł po rozum do głowy i przyznał się, iż stosował w poprzednim roku nandrolone, a teraz bierze hCG aby zminimalizować skutki odstawienia nortestosteronu. Gdyby nie szczerość, zapewne przeszedł by operację i być może kolejną radioterapię. Podwyższony poziom hCG można stwierdzić zarówno w nowotworach zarodkowych czyli nasieniakach (15-20%), jak i nienasieniakach (40-60%). W nasieniakach gonadotropina łożyskowa wydzielana jest przez komórki syncytiotrofoblastu obecne w masie guza, a w nienasieniakach przede wszystkim przez komponentę chorioncarcinoma i carcinoma embryonale. [5]

Niestety, zdarza się, iż hCG wydzielają inne zmiany złośliwe np. układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), nowotwory regionu głowy i szyi, ulokowane w żołądku (np. rak żołądka) [6], wątrobowo-żółciowe, wątroby, trzustki, układu moczowo-płciowego, nerki, pęcherza (rak pęcherza moczowego), piersi, nowotwory neuroendokrynne, a w przypadku kobiet także nowotwory trofoblastu, rak szyjki macicy i trzonu macicy. Bardzo prawdopodobny jest fałszywy wynik testu beta hCG z powodu palenia marihuany, o czym donoszą polscy naukowcy: [7] Ogólnie przypadek opisany w Polsce jest bliźniaczo podobny. Mężczyzna (29-latek) w styczniu 2013 r. stracił lewe jądro, stwierdzono u niego nowotwór zarodkowy o mieszanym utkaniu. W dniu 15.10.2013 roku chory zgłosił się na kolejną wizytę kontrolną. Wartość stężenia podjednostki b-hCG wynosiła 26,75 IU, stężenia AFP i LDH nie przekraczały górnej granicy normy. […] Na szczęście mężczyzna przyznał się do palenia marihuany, gdyż już miała się u niego rozpocząć chemioterapia!  U osób regularnie stosujących kanabinoidy często występuje ginekomastia. To zjawisko tłumaczone jest chemicznym podobieństwem estradiolu oraz składnika marihuany — delta 9 tetrahydrokannabinolu. Mechanizm fałszywie dodatniego wyniku markera beta hCG u palacza marihuany nie został na razie wyjaśniony. [7,8]

Referencje: 1. Aherne NJ1, Small CA, McVey GP, Fitzpatrick DG, Armstrong JG. „Abnormal hCG levels in a patient with treated stage I seminoma: a diagnostic dilemma” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18578862b2. William Llewellyn „Anabolics” 3.https://www.drugs.com/mtm/human-chorionic-gonadotropin-hcg-injectable.html 4. Fertil Steril. 2016 Nov 14. pii: S0015-0282(16)62919-9. doi: 10.1016/j.fertnstert.2016.10.004. print] Age and duration of testosterone therapy predict time to return of sperm count after human chorionic gonadotropin therapy. 5.Agata Wlazło, Agnieszka Chaładaj-Kujawska, Tomasz Demkow “Biologiczne markery nowotworowe w guzach zarodkowych jądra” Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2007/60/3. http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3106 6. Adrian Krygier, Marta Żebrowska, Ewa Balcerczak, Dagmara Szmajda “Markery nowotworowe w raku żołądka – podział i charakterystyka” http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-3b0f0f13-53ba-45fe-94e0-8b5abbc211cb/c/Markery_nowotworowe_w_raku_zoladka___podzial_i_charakterystyka.pdf 7. Aleksandra Łacko, Katarzyna Soter “Fałszywie dodatni wynik pomiaru podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny łożyskowej u chorego na zarodkowego raka jądra w stopniu IA podczas aktywnej obserwacji” 8. Richie JP. Neoplasms of the testis. In: Walsh PC, Retik AB, Stamey TA, et al, editor. Campbells Urology. Philadelphia; Saunders; 1992. pp. 1222–63.
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *