Niedobory białka w diecie

Zapotrzebowanie na białko jest bardzo istotną kwestią. Twoje ciało do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości wszystkich makroskładników. Wzrost mięśni, odpowiednia regeneracja i siła, a także zdrowie skóry, włosów i paznokci – za wszystkie te elementy odpowiada prawidłowo ułożona dieta jak i poziom białka oraz aminokwasów. Czym może skutkować niedobór białka w diecie?

Większa ochota na słodkie

Białko i tłuszcz wchłaniają się zdecydowanie wolniej niż węglowodany, tym samym sycą na dłużej. Jeśli w Twojej diecie przeważają węglowodany proste, głównie w postaci słodkich pokarmów o niskiej zawartości białka, musisz wiedzieć, że  Twój mózg szybko uzależni się od słodkiego smaku. Posiłek bogaty w węglowodany zwiększa poziom cukru we krwi, co jeszcze bardziej nakręca Twój apetyt na słodkie. Cukier działa na ośrodki nagrody w mózgu. Daj mu palec, a zechce całą rękę… Z pewnością niejednokrotnie po zjedzeniu słodkiego batonika, zjadłbyś z chęcią kolejny. Cukier działa jak narkotyk.

Częste urazy

Niedobór białka w diecie, skutkuje katabolizm mięśniowy (utratę mięśni), spowalnia również regenerację, gojenie ran oraz zwiększa ryzyko uszkodzeń tkanek. Zatem, jeśli nie zadbasz o dostarczenie odpowiedniej ilości białka w diecie, rany oraz urazy będą goiły się dłużej. Warto również wspomnieć, że białko wspiera wchłanianie wapnia, który jest odpowiedzialne na zdrowie kości.

Niski poziom energii

Ciągłe uczucie ospałości i ciągłe zmęczenie może być także skutkiem niedoboru białka. Białko zbudowane jest z wielu różnych aminokwasów, które odpowiedzialne są za wytrzymałość organizmu i energię. Zmniejszona ilość białka w diecie skutkuje odczuwalnym obniżeniem siły już po tygodniu. Odpowiednio wysoka podaż białka przyczynia się również do wzmocnienia układu odpornościowego. Głodny, niedożywiony organizm nie potrafi skutecznie obronić się przed wirusami i drobnoustrojami. Z upływem czasu Twój organizm przestanie się bronić przed bakteriami i wirusami co sprzyja chorobom i wielu różnym infekcjom.

Jak sobie radzić w przypadku niedoboru białka?

Faktem jest, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, to zmienić nawyki żywieniowe. To powinno być Twoim priorytetem. Odpowiedni dobór składników odżywczych z pewnością poprawi Twoje samopoczucie związane z niedoborami. Włącz do diety produkty o wysokiej zawartości białka, takie jak: mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe. Większa zawartość białka w posiłku bardziej Cię nasyci, dzięki temu pozbędziesz się uczucia głodu. Jeśli to nie wystarczy, wprowadź do swojej diety suplementację. Wkomponuj w swój plan dietetyczny odżywkę białkową i aminokwasy BCAA lub odrobinę leucyny. Szybko zauważysz efekty choćby w regeneracji i siły na treningu.

Podsumowanie

Niedobory białka mogą prowadzić do wielu wymienionych wyżej konsekwencji. Dlatego zmień nawyki żywieniowe, póki nie jest jeszcze za późno i zacznij dbać o swoje zdrowie, zaczynając od diety.

 

Inez Gorońska – Mistrzyni Polski Bikini Fitness

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *