Prawo farmaceutyczne a koks (art by eOr)

5_article_543f55c8caec6_article_v3

Źródło zdjęcia

Prawo farmaceutyczne a koks, czyli handel sterydami w Polsce

Nielegalny handel sterydami to przestępstwo z Art. 124 Prawa farmaceutycznego, który zakazuje każdej formy sprzedaży, na bazarze, przez Internet czy z ręki do ręki. Nie wolno również trzymać w domu sterydów z zamiarem ich sprzedaży, ale udowodnić czy towar ma być na własne potrzeby czy na sprzedaż jest ciężko, chyba, że ktoś posiada ilości hurtowe. Samo kupowanie czy posiadanie sterydów nie jest przestępstwem, ale stosowanie underów już jest.

Pokręcone te nasze prawo, najgorzej mają produceni-hurtownicy underów, którzy zgarniają komplet kary. Często w takim przypadku karą już jest nie grzywna, a odsiadka.

Art. 124. Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Handel lekami niezarejestrowanymi, czyli popularnie mówiąc „underami” również podlega karze pozbawienia wolności. Ustawa jednak nie przewiduje stosowania leków weterynaryjnych na ludziach Więc sąd może mieć nie lada dylemat…

Art. 124a. Kto wprowadza do obrotu lub stosuje niewpisane do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 28, produkty lecznicze weterynaryjne, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oczywiście jest też artykuł który mówi co robić, gdy ktoś produkuje nielegalnie sterydy lub przemyca je zza granicy:

Art. 125. Kto bez wymaganego zezwolenia podejmuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub importu produktu leczniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ciekawostka

Co zrobić gdy ktoś zrobił wałka przez Internet? Tzn. wziął kasę i nie wysłał towaru lub zamiast koksu dostajemy pudełko po kreatynie z mąką (hehe pozdrawiam kolegę z forum korzystając z okazji). Oczywiście proceder taki podchodzi pod oszustwo, a mówi o tym Kodeks Karny:

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Posiadanie sterydów na własny użytek, nie jest w Polsce zabronione, więc można spokojnie składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, gdyż za usiłowanie kupna nic nie grozi. Ot taka ciekawostka, nie namawiam, lecz informuję, że jest możliwość załatwienia tak „śliskiej” sprawy zgodnie z prawem.

Autor: eOr (sfd)

Aby wejść na forum kliknij TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *