Tarczyca, TSH i przemiana materii

TSH, czyli inaczej tyreotropina, jest ważnym hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Biologiczna rola TSH polega przede wszystkim na stymulowaniu produkcji i wydzielania hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (FT3). Tyreotropina zwiększa także przepływ krwi przez tarczycę oraz stymuluje rozrost tego narządu. Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest jednym z ważniejszych badań pozwalających ocenić stan zdrowia tarczycy.

Tarczyca jest ważnym narządem wydzielania wewnętrznego, który za pośrednictwem wytwarzanych hormonów kontroluje tempo przemiany materii oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Stan zdrowia tarczycy przekłada się na funkcjonowanie innych narządów i układów, choćby takich jak wątroba, mózg, czy układ krążenia, a wszelkie zaburzenia jej pracy odbijają się na kondycji całego organizmu  oraz niekorzystnie wpływają na masę ciała, stan skóry, włosów i paznokci.

W diagnostyce chorób tarczycy jednym z pierwszych badań jakie się wykonuje jest oznaczenie poziomu TSH we krwi. Obniżony poziom tyreotropiny występuje zazwyczaj przy nadczynności tarczycy, czyli stanie fizjologicznym w którym narząd ten produkuje nadmierne ilości hormonów, a podwyższony – w przypadku niedoczynności tego narządu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie poziomu TSH we krwi, dla pełnej diagnostyki potrzebne jest również oznaczenie poziom wolnej trójjodotyroniny FT3 i/lub wolnej tyroksyny FT4.

Więcej dowiecie się Państwo w artykule:
http://potreningu.pl/artykuly/1184/tarczyca-tsh-i-przemiana-materii

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *