12,13-Di-HOME – nowy niewykrywalny środek dopingowy – Badanie naukowe

Niedawno badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio oraz Uniwersytetu w Harvardzie opublikowali pracę na łamach „Cell Metabolism” [1] która rzuca nowe światło na mechanizmy utleniania kwasów tłuszczowych w ustroju. Być może odkryto właśnie nowy środek mogący mieć duży potencjał redukcyjny, niewykluczone że stanie się nowym zamiennikiem EPO w dyscyplinach wytrzymałościowych. Naukowcy wpadli na ślad nowego związku gdy analizowali krew pod kątem metabolitów kwasów tłuszczowych. Interesowały ich związki których stężenie było podniesione lub obniżone po 40 minutach jazdy na rowerze.

Pod uwagę wzięto ok. 90 metabolitów, a co najciekawsze metabolit którego stężenie wzrosło najbardziej to dotychczas nieznany 12,13-Di-HOME. Okazało się, że stężenie 12,13-Di-HOME jest podniesione nie tylko zaraz po zakończeniu pracy, ale także do 3 h po zakończeniu treningu. Nowego związku było tym więcej im dana osoba była sprawniejsza i miała mniej tkanki tłuszczowej. Z eksperymentów na myszach wynika, iż 12,13-diHOME jest produkowany przez brązową tkankę tłuszczową. Gdy chirurgicznie usunięto myszom wspomnianą tkankę, produkcja 12,13-diHOME spadała praktycznie do zera. U myszy efektywne okazało się podawanie ledwie 8 mcg nowego związku.

Dla porównania, sterydy anaboliczno-androgenne czy efedrynę podaje się w dawkach liczonych w miligramach, a wiele suplementów, wyciągów, mieszanek ziołowych i odżywek w gramach. W mikrogramach efektywne są najsilniejsze znane człowiekowi beta-mimetyki np. clenbuterol. Najprawdopodobniej 12,13-diHOME ma wpływ na wychwyt i utlenianie kwasów tłuszczowych w mięśniach, jednak nie na ilość tłuszczu odkładanego w adipocytach lub jego uwalnianie z zasobów tłuszczu podskórnego. [1,2] Ma też pośredni wpływ na wychwyt przez mięśnie glukozy, to znaczy komórki mięśniowe w o wiele większym stopniu zaczynają korzystać z wolnych kwasów tłuszczowych, zamiast z procesu glikolizy tlenowej (szlaku metabolizmu glukozy). Czy zmieni rynek suplementacyjny lub nielegalny doping? To się okaże.

Referencje:

  1.       https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1550413118302419
  2.        http://www.ergo-log.com/12-13-di-home.html

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *