Melatonina to jeden z głównych hormonów związanych z regulacją snu. Jednak pojawia się pytanie, czy jej podawanie jest skuteczne? Naukowcy przeprowadzili metaanalizę badań, czyli dowód o najwyższej wadze w nauce.
Według doniesień egzogenna (pochodząca spoza ustroju) melatonina wywołuje senność i sen oraz może łagodzić zaburzenia snu, w tym nocne przebudzenia związane z wiekiem. Zebrano dane od 1980 do końca 2003 r. W analizie wykorzystano informacje pochodzące z 17 różnych badań (z udziałem 284 osób), które spełniły kryteria włączenia. Jako miary wyników wybrano opóźnienie rozpoczęcia snu, całkowity czas trwania snu i jakość snu.
Wyniki:
- leczenie melatoniną przyspieszyło o kilka minut zasypianie (naukowcy używają tu często trudnej zbitki wyrazów: skróciło latencję snu),
- zwiększyła się jakość snu i wydłużył całkowity czasu snu,
- melatonina działała tak samo na osoby zdrowe, cierpiące tylko na bezsenność, jak i z danego rodzaju schorzeniami, jednak u zdrowych jakość snu zwiększyła się silniej, a czas snu wydłużył się średnio o 13,7 min.
Podsumowanie: wiele wskazuje, iż podawanie melatoniny poprawia jakość i długość snu oraz ułatwia zasypianie.
Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:
Amnon Brzezinski i in. Effects of exogenous melatonin on sleep: a meta-analysis https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1087079204000607