Astragalus na hipertrofię? 

Surowce fitoterapeutyczne, czyli rośliny używane od setek, a niekiedy i tysięcy lat w tradycyjnej medycynie są obecnie odkrywane na nowo. Dzięki rozwojowi nauk biochemicznych można zidentyfikować ścieżki sygnalizacyjne wewnątrz organizmu, które mogą być aktywowane, lub hamowane przez określone związki chemiczne obecne w roślinach. Dobrym na to przykładem jest eksperyment dotyczący potencjału hipertroficznego (w kontekście mięśni) traganka błoniastego.

Wzmacnia ogólny stan organizmu, szczególnie w okresie rekonwalescencji

Traganek (Astragalus)a rozwój muskulatury

Naukowcy zainspirowani anegdotycznymi przesłankami o wzmacniającym działaniu traganka (przesłankami, których historia sięga wieków wstecz) postanowili w warunkach in vitro przetestować wpływ tej rośliny na szlak biochemiczny prowadzący do rozrostu tkanki mięśniowej. W tym celu prześledzono reakcję miotub, czyli struktur, z których powstają dojrzałe komórki mięśniowe, na działanie astragalusa i porównano z próbkami kontrolnymi.

Wyniki eksperymentu opublikowano w kwietniu 2022 roku i wydają się one być obiecujące. Otóż zaobserwowano, że w towarzystwie traganka komórki pochodzenia mięśniowego „rosną” o około 1,16 razy efektywniej (średnica i grubość).

Szlakiem sygnalizacyjnym modyfikowanym przez astragalusa jest PI3K/Akt/mTOR, co zweryfikowano w obecności specyficznych inhibitorów tego szlaku. Wzmożona jego aktywacja niezbędna jest m.in. do prewencji sarkopeni, czyli utraty masy mięśniowej związanej z wiekiem. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach lub latach świat ujrzą badania nad tragankiem już w badaniu klinicznym z udziałem ludzi.

Yeh TS, Lei TH, Liu JF, Hsu MC. Astragalus membranaceus Enhances Myotube Hypertrophy through PI3K-Mediated Akt/mTOR Signaling Phosphorylation. Nutrients. 2022 Apr 17;14(8):1670. doi: 10.3390/nu14081670. PMID: 35458232; PMCID: PMC9028211.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *