Tribulus Terrestris – zwiększ libido i siłę swojej erekcji!

nasiona tribulus terrestis

Tribulus terrestris czyli buzdyganek naziemny, jest to roślina występująca na terenach Afryki, Azji, Australii, a także w Europie. W medycynie wykorzystywana jako środek poprawiający libido oraz funkcje immunologiczne organizmu. Wykazuje również działanie moczopędne i uspokajające. W suplementacji sportowej stanowi dodatek do preparatów wspomagających wzrost testosteronu i libido.
 Spis treści:

1. Tribulus i saponiny steroidowe
2. Działanie na organizm człowieka
3. Zastosowanie w sporcie
4. Wykorzystanie w produktach leczniczych
5. W jakich preparatach znajdziemy tribulusa
6. Dawkowanie

Tribulus i saponiny steroidowe

Na etykietach produktów zawierających tribulusa, znajdziemy informacje odnośnie ilości procentowej zawartych związków aktywnych, jakim są saponiny steroidowe. Przeważnie na rynku suplementów diety spotykamy dwa rodzaje stężeń: 60% oraz 90%, które informują o ilości związków aktywnych w preparacie.
Saponiny steroidowe wykazują działanie modulujące układ zdrowotny człowieka.
Głównym związkiem jest protodioscyna. Substancja ta należy do grupy steroidów organicznych. Wykazuje właściwości polegające na wspomaganiu wydzielania związków azotu w ciałach jamistych penisa, co przekłada się na siłę erekcji. Dodatkowo substancja ta wpływa na wzrost testosteronu, jednak obserwacje działania na ludziach nie potwierdziły tych doniesień.

Działanie na organizm człowieka

Początki wykorzystywania tribulusa były związane ze wsparciem dla par, u których stwierdzono problemem bezpłodności. Buzdyganek stanowić miał panaceum na poprawę płodności i przeciwdziałaniu impotencji. Dodatkowo, została rozpowszechniona informacja, jakoby TT wspomagał wzrost testosteronu i przyczyniał się do wzrostu masy mięśniowej. Taką teorie głosił znany kulturysta Jeffrey Peterman. Historia powiązana z oddziaływaniem na wzrost testosteronu sięga lat 70, jednak z biegiem czasu i powtórnych badań, bardziej dokładnych, nie można do końca potwierdzić działania suplementu na wzrost hormonów płciowych (1). Działanie wspomagające wzrost testosteronu, oraz przyrosty masy mięśniowej, zostały jednak zaobserwowane na zwierzętach (2).

Zastosowanie w sporcie

Pomimo, że działanie tribulusa nie sprawdza się w formie booster testosteronu, co przełożyć się miało bezpośrednio na wzrost masy mięśniowej, sportowcy sięgają po niego chętnie ze względu na inne ciekawe właściwości takie jak:
 • wsparcie dla libido i siły erekcji
 • wspomaganie wydzielanie tlenku azot
 • poprawa funkcji snu i regeneracji
Obiecujące są doniesienia, że suplementacja tribulusem nie wykazuje pozytywnego wyniku na teście antydopingowym. Nie wpływa na stosunek testosteronu
i epitestosteronu w moczu.(3) Co świadczy o tym, że sportowcy mogą bez obaw sięgać po suplementacje tym środkiem, bez ryzyka wpadki na teście.

para na siłowni

Wykorzystanie w produktach leczniczych

Buzdyganek naziemny oprócz wspomagania zdrowia sportowców, wykazuje szereg właściwości, które są wykorzystywane w farmakologii. Znajduje swoje miejsce
w preparatach wspomagających:
 • diurezę
 • potencję
 • system immunologiczny oraz walkę z bakteriami
 • gospodarkę glukozy (obniżając jej poziom)
 • profil lipidowy (wsparcie dla wzrostu lipoproteiny HDL)
 • pracę wątroby, serca i układu nerwowego (4)

W jakich preparatach znajdziemy tribulusa

Tribulus terrestris występuje szeroko w suplementach wspomagających wzrost poziomu testosteronu. Stanowi dodatek do preparatów podnoszących libido i funkcje seksualne jak np.:
SFD LIBIDO Gdzie wraz z innymi składnikami aktywnymi sprawdza się znakomicie w formie afrodyzjaka, poprawiając funkcje seksualne, wykazując działanie modulujące samopoczucie i nastrój.
TT występuje również w formie monopreparatu, więc z powodzeniem można skorzystać z suplementacji tylko tym związkiem. Stanowi również uzupełnienie suplementów około treningowych, jak przedtreningówki i preparaty potreningowe, wspomagające regenerację. Możemy znaleźć buzdyganka dodatkowo w preparatach poprawiających sen.

Dawkowanie

W suplementacji sportowej, dawki z jakimi możemy się spotkać mieszczą się
w granicach 2-3 g preparatu na dobę. Dawki lecznicze, wspomagające zdrowie sięgają aż 6 g preparatu na dobę. Mowa tutaj o suplementacji produktem w formie ekstraktu standaryzowanego na zawartość saponin 60 i 90%.

Podsumowanie

Tribulus terrestris to preparat szeroko reklamowy jako wsparcie dla wzrostu poziomu testosteronu. Jak się okazuje w badaniach naukowych, produkt ten wywiera znaczący wpływ na hormony płciowe, jednak tylko w przypadku zwierząt. Suplementacja buzdygankiem nie zostaje jednak pozbawiona sensu. Silnie wspomaga libido, poprawia funkcje seksualne, wpływa na poziom tlenku azotu
w organizmie. Można z powodzeniem wykorzystywać jego działanie w celach prozdrowotnych podczas intensywnych okresów treningowych. Sprawdzi się również jako wsparcie dla PCT w celach poprawy samopoczucia i libido.
Źródła:
2. Gauthaman K, Ganesan AP. The hormonal effects of Tribulus terrestris and its role in the management of male erectile dysfunction—an evaluation using primates, rabbit and rat. „Phytomedicine”. 15 (1-2), s. 44–54, Jan 2008. DOI: 10.1016/j.phymed.2007.11.011
3.tribulum nie powoduje wzrostu testo do epitestosteronu, wiec można bezpiecznie korzystac www.ncbi.nlm.nih.gov4. Kostova I, Dinchev D. Saponins in Tribulus terrestris – chemistry and bioactivity. Phytochem Rev.2005;4:111–3

 

 

Udostępnij znajomym

4 thoughts on “Tribulus Terrestris – zwiększ libido i siłę swojej erekcji!

 1. a wiec jestem w usa i tu na wszystkich tribulusach jest napisane ze produkt jest przeznaczony dla ludzi powyzej 18 roku zycia. Na waszej stronie jeste napisane ze dla ludzi powyzej 23-24. Sam osobiscie bralem i uwazam że dziala to na moj organizma mam 20 lat bez 3 miesiecy.Moim pytaniem jest , czy wedługo was w tym wieku zażywanie tego produktu może objawiqac sie skzoldliwie w pzyszlosci.
  Czy np jezeli skoncze brac tribulusa w wieku przypuscmy 25 lat to bede miał mniejszy poziom testosteronu niż jakby wogóle nie brał?
  Dziekuje serdecznie i pozdrawiam wszystkich 🙂

 2. mam 35 lat i na mnie TT działa.
  biorę zaraz przed treningiem i na noc.
  Generalnie dużo lepiej się czuję i mam więcej energii gdy zażywam niż bez.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *