Testosteron prolongatum

testosteron

Testosteron prolongatum stanowi nazwę leku produkowanego przez polską firmę farmaceutyczną Jelfa, który oparty jest na testosteronie enanthate. Charakteryzuje się on długim okresem półtrwania. Ze względu na dość łagodne skoki stężenia we krwi, jest chętnie wykorzystywany przez środowisko medyczne, jako wsparcie w leczeniu np. impotencji czy niedorozwoju płciowego.

Spis treści:

1. Działanie środka
2. Funkcje biologiczne
3. Efekty cyklu z użyciem prolongatu
4. Działanie niepożądane
5. PCT

Działanie środka

Czas, w którym produkt działa aktywnie waha się od 5 do 7 dni. Dawkowanie wykorzystywane w sporcie, jako wspomaganie budowania formy sportowej zazwyczaj mieści się w granicach od 250 do 500mg, gdzie iniekcja następuje co 5 dzień. Przez niektóre osoby, dawka jest rozbijana na 2 mniejsze, np. 2x po 250mg, co 2-3 dni, co ma zapewnić mniejsze skoki stężenia testosteronu we krwi.
Działanie odczuwalne można zauważyć po około 2-3 tygodniach stosowania środka, jako wzrost siły i masy mięśniowej. Dodatkowo odczuwalne jest wzmocnienie libido i siły erekcji. Produkt zazwyczaj stosowany jest przez okres od 8 do 12 tygodni.

Funkcje biologiczne

Testosteron prolongatum, jest to zamiennik w formie syntetycznej męskiego hormonu testosteronu, którego produkcja odbywa się w jądrach. Wydzielanie testosteronu, przez organizm człowieka, kierowane jest poprzez przysadkę mózgową. Dlatego też, dostarczenie formy syntetycznej hamuję „szlaki komunikacyjne”, gdzie dochodzi do silnego blokowania HPTA. Po zakończeniu kuracji, konieczne jest ponowne uruchomienie funkcji jąder, poprzez zastosowanie kuracji po cyklowej (PCT). Zazwyczaj stosuje się ja po okresie około 2 tygodni po ostatniej iniekcji. Produkt należy do grupy środków anaboliczno-androgennych, oznacza to, że wykazuje wpływ na drugorzędne cechy płciowe, wytwarzanie spermy czy też rozwój gonad. Działanie anaboliczne związane jest z przyspieszeniem syntezy białek mięśniowych. Dodatkowo wykazuje silne działanie antykataboliczne poprzez zatrzymanie azotu i fosforu w naszym organizmie.

testosteron kul

Efekty cyklu z użyciem prolongatum

Wg badań naukowych iniekcja w dawce od 125 do 500mg środka, powoduje wzrost stężenia hormonu już w 4 dniu cyklu. Oznacza to, że jest dość szybko tolerowany przez organizm. Stężenie testosteronu we krwi jest proporcjonalne do dawki. Oznacza to, że im większa dawka produktu, tym większe stężenie hormonu we krwi w podobnym okresie działania. W badaniach kształtowało się to w sposób następujący:
-dawka 125mg, wzrost w 4 dniu testosteronu we krwi o 91,06%
-dawka 250mg, w 4 dniu wzrost o 112%
-dawka 500mg, w 4 dniu wzrost o 360%
Jak widzimy istnieje duża zależność pomiędzy dawką, a ilością testosteronu we krwi, w czasie 4 dni po iniekcji, co wydaje się być dość logiczne.

Działanie niepożądane

Testosteron w formie syntetycznej może przyczyniać się do powstawania nadmiernego owłosienia na ciele, impotencji, nadwrażliwości pęcherza, czy powiększenia gruczołów sutkowych. U młodych osobników, może zaburzać prawidłowy rozwój psycho-fizyczny. Dodatkowo mogą doznać zahamowania wzrostu poprzez zbyt szybkie dojrzewanie układu kostnego i jego funkcji wzrostowych. Z innych zaobserwowanych skutków ubocznych to wystąpienie trądziku, zaburzenie morfologii krwi, wpływ na wydzielanie żółci i czynności wątroby.

PCT

Kuracja po cyklowa powinna uwzględniać profesjonalną opiekę medyczną. Ewentualne wdrożenie farmakologii powinno być powiązane ze stanem faktycznym organizmu wynikającym choćby z badań poziomu estrogenów, progesteronu, testosteronu wolnego, prolaktyny, estradiolu oraz LH i FSH. Wdrażane jest wtedy leczenie za pomocą hCG oraz Clomid, który należy włączyć do suplementacji po 14 dniach od ostatniej iniekcji. Sama terapia po cyklowa, uzależniona będzie również od innych środków, które były łączone wraz z enanthatem na cyklu, dlatego jest to kwestia wysoce indywidualna i powinna być dobierana osobniczo.
Kulturyści chcąc zachować jak najwięcej masy mięśniowej po cyklu, jak i załagodzić zejście z syntetyków, po odstawieniu prolongatum, stosują, jak gdyby mostek na bazie środków o szybszym okresie działania, jak testosteron propionat, który stosują w małych dawkach przez okres 2 tygodniowego „odpoczynku”. Wtedy po okresie 3 dni od ostatniej iniekcji następuję PCT.
Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *