Clenbuterol FAQ – wszystko co powinieneś wiedzieć (art by -Neal-)

20070227100718

Źródło zdjęcia

Co to jest Clenbuterol?

Clenbuterol jest beta-2 agonista (należy do grupy grupy beta-2-sympatykomimetyków), używany jest w wielu krajach jako lekarstwo na astmę oskrzelową. Oddziałowywuje on na współczulny układ nerwowy, łączy się on z neurotransmiterami m.in. takimi jak adrenalina i noradrenalina.

Posiada wiele takich samych skutków ubocznych co inne stymulanty CUN takie jak efedryna. W przeciwieństwie do popularnego przekonania że Clenbuterol posiada okres półtrwania 48h, tak naprawdę posiada okres półtrwania wynoszący do 35h.

Dawkowanie i cykle

Clen przeważnie dostępny jest w formie tabletek o dawce 20mcg, chciaż dostępny jest również w syropie i formie iniekcyjnej. Dawkowanie to sprawa bardzo indywidualna (w ogóle tak jak cały doping) zależna przede wszystkim od tego w jakim stopniu występują skutki uboczne, przybliżony zakres dawkowania który jest najbardziej popularny tudzież stosowany to 5-8 tabletek/dzień dla mężczyzn i 1-4 tabletek/dzień dla kobiet.

Clenbuterol traci swoje termogeniczne właściwości po 6-8 tygodniach, po tym okresie temperatura ciała wraca do normy. Właściwości anaboliczne/anty- kataboliczne nie ukazują się już po 18 dniach stosowania. Uwzględniając długi okres półtrwania, najefektywniejszym rozwiązaniem na Clenie są cykle: 2 tygodnie ON/ 2 tygodnie OFF, nie dłużej niż przez okres 12 tygodni. Efedrynę można stosować w tygodniach OFF’u. Clen należy przyjmować w dawce dzielonej w ciągu dnia, należy unikać pory wieczornej/nocnej.


Clenbuterol vs Efedryna vs DNP

Efedryna podnosi poziom metaboliczny o średnio 2-3%, dawka 200mg DNP podnosi zaś poziom metaboliczny o około 30%.
Clenbuterol podnosi przemianę metaboliczną około 10% i właśnie dlatego temperatura ciała podwyższona jest o parę stopni w górę.

DNP właśnie dlatego jest najefektywniejszym spalaczem tk. tłuszczowej, ale wiele ludzi nigdy go nie użyje z powodu konsekwencji spowodowanych przez niego. Nie posiada on także żadnych korzyści płynących z właściwości anty-katabolicznych. Właściwości anty-kataboliczne posiada efedryna, ale nie są one efektywne z powodu krótkiego okresu półtrwania.

Skutki uboczne Clenbuterolu są o wiele bardziej łagodniejsze niż ma się to w przypadku DNP, powiedziałbym że są nawet łagodniejsze niż stacki ECA. Na Clenie osoby nie skarżą się na problemy z seksualne/prostaty, jak to bywa w przypadku ECA. Zapewne wynika to z faktu że Clen stosuje się zazwyczaj tylko przez okres 2 tygodni.

Skutki uboczne

 • mdłości/nudności,
 • nerwowość,
 • zawroty głowy,
 • senność/ospałość,
 • suchość w ustach,
 • zaczerwienienia twarzy,
 • ból głowy,
 • zgaga,
 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • zwiększone pocenie się,
 • bezsenność,
 • skurcze mięśni,
 • drżenie,
 • wymioty,
 • bóle w klatce piersiowej.

Najbardziej występującymi skutkami ubocznymi są skurcze mięśni, nerwowość, bóle głowy i powiększone ciśnienie krwi.
Skurczy mięśni możemy uniknąć poprzez picie 4-6 litrów wody, zażywając banany i pomarańcze albo uzupełniając potas o 200-400mg/dnień przed snem na pusty żołądek. Do zminimalizowania niektórych skutków ubocznych należy stosować dużo magnezu, b-complex oraz tauryne. Po odstawieniu Clenu skutki uboczne już nie występują.

Powszechne użycie

Post-Cycle Therapy

Clen czasem stosowany jest w odblokowaniu jako pomoc. Pomaga on w kontynuowaniu spożywania dużych ilości jedzenia, bez potrzeby martwienia się o przyrost tk. tłuszczowej. Pomaga także nam w utrzymaniu siły na tym samym poziomie jak i intensywności ćwiczeń.
Dieta: z reguły utrzymujemy taką samą jak na cyklu.

Redukcja

Najbardziej popularniejsze użycie Clenu, zwiększa twardość mięśnia, użylenie, siłę i wielkość na kalorycznym deficycie. Dla znacznej utraty tk. tłuszczowej Clen łączony jest z T3.
Dieta: wysoka podaż białka (3-3,5g / kilogram masy ciała), umiarkowanie węglowodany (1,5g do 2,5g / kilogram masy ciała), nisko tłuszcz (ok. 0,5g / kilogram masy ciała) – takie proporcje wydają się być najlepsze z Clenem.

Alternatywa dla Sterydów

Clenbuterol mogą stosować nie tylko zawodnicy ale także osoby które chcą zwiększyć mase, twardość mięśnia oraz siłę. Nie działa raczej anabolicznie, lecz bardziej pobudzająco.
Dieta: umiarkowanie węglowodanów, wysoko białko, umiarkowanie tłuszczy.

Pobudzacz/Stymulant

Może zostać użyty jako środek pobudzający, ale lepiej w tej roli sprawuje się ECA z powodu jego stanowczo krótkiego okresu półtrwania.
Dieta: Aby w pełni wykorzystać działanie pobudzające Clenu, węglowodany muszą być bardziej zwiększone w diecie. Dieta Ketogeniczna nie jest najlepszym pomysłem w tym przypadku.

Ostrożność – Czy Clenbuterol jest dla Ciebie?

Te same środki ostrożności, które mają zastosowanie do Efedryny należy przestrzegać do zastosowania Clenu, niektórzy uważają że stacki ECA są cięższe niż Clen. Nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi stymulantami CUN takimi jak Efedryna czy Yohimbina.

Połączenia takie są niepotrzebne i potencjalnie niebezpieczne. Kofeina może zostać użyta z umiarem przed treningiem dla dodatkowego powera, chociaż jej właściwości diuretyczne mogą przesunąć bilans elektrolitu. Należy zażywać więcej wody, jeżeli używa się Kofeinę.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Użytkownicy skarżący się na duże skutki uboczne i przerywają cykl, to przede wszystkim osoby którzy używają za wysokie dawki na samym początku. Skutki uboczne zauważalne są w 3-4 dniu. Istnieje również możliwość dłuższego stosowania Clenu jednak tylko wtedy gdy do kuracji dołączy się Ketotifen.

Na pierwszy raz, nie powinno używać się dawki większej niż 40mcg w pierwszym dniu.

Przykład pierwszego razu:

Dzień 1: 20mcg
Dzień 2: 40mcg
Dzień 3: 60mcg
Dzień 4: 80mcg
Dzień 5: 80mcg (zwiększ dawkę kiedy skutki uboczne są znośne)
Dzień 6-Dzień 12: 100mcg
Dzień 13: 80mcg (tapering nie jest konieczny, ale pomaga niektórym osobą wracać do normy stopniowo)
Dzień 14: 60mcg
Dzień 15: off
Dzień 16: off
Dzień 17: ECA

Przykład drugiego razu:

Dzień 1: 60mcg
Dzień 2: 80mcg
Dzień 3: 80mcg
Dzień 4: 100mcg
Dzień 5: 100mcg
Dzień 6-Dzień 12: 120mcg
Dzień 13: 100mcg
Dzień 14: 80mcg
Dzień 15: off
Dzień 16: off
Dzień 17: ECA

Nie należy brać Clenu po godzinie 16 i należy pamiętać by pić dużo wody: 4-6l/dzień!
Jeżeli chodzi o Clen to nie wszystkie rodzaje działają tak samo, różne odmiany dają różne rezultaty.

Autor: -Neal- (sfd)

Komentarze do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *