Dysproporcje

Dysproporcje są źródłem stresów wielu początkujących i średniozaawansowanych kulturystów. Mimo że najczęściej są niewielkie, wręcz niezauważalne dla otoczenia, zauważamy je dość wcześnie. W kulturystyce wyróżniamy 2 rodzaje dysproporcji:

– Różnica wielkości między tym samym mięśniem prawym i lewym (np. prawy i lewy biceps)

– Różnica wielkości między różnymi mięśniami (np. nieproporcjonalny biceps w stosunku do tricepsu)

Teraz kilka słów o tym jak niwelować i zapobiegać pierwszej z dysproporcji:

1 TECHNIKA

Zła technika to najczęstsza przyczyna powstawania lub pogłębiania się dysproporcji. Jeśli nie dajesz rady ćwiczyć zgodnie z zaleceniami atlasu to zmniejsz obciążenia. Zbyt duże ciężary także powodują powstawanie dysproporcji, gdyż zapominamy o technice i pomagamy sobie dźwigając ciężar głównie mocniejszą ręką, co powoduje dalsze powiększenie różnic. Pamiętajmy także o prawidłowym, (czyli identycznym) torze ruchu obu rąk przy ćwiczeniu hantlami.

2 ĆWICZ HANTLAMI

Pozwalają one skupić się bardziej na poszczególnym mięśniu, izolować jego prace. Na hantle przeważnie zakładamy mniejsze obciążenia, dzięki czemu unikamy złej techniki i ruchów oszukanych.

3 SKUP SIĘ NAD SYMETRIĄ

Najlepszym wyjściem jest ćwiczenie przed lustrem. Wtedy widzimy dokładnie nasze ruchy, korygujemy je na bieżąco. Dzięki temu prawidłowa postawa i symetryczne ruchy wchodzą nam w krew. Jeśli nie mamy dostępu do lustra alternatywą może być partner treningowy. Wtedy to on mówi nam, co robimy źle i co musimy poprawić.

4 NIE STOSUJ BARDZIEJ INTENSYWNEGO TRENINGU NA SŁABSZĄ STRONĘ

Pierwsze, co robią początkujący po zauważeniu dysproporcji to zwiększenie ilości serii lub powtórzeń na słabszą stronę. Zdarzają się nawet tak nieracjonalne pomysły jak zakładanie większego obciążenia po jednej stronie sztangi. Nie jest to żadne wyjście z sytuacji. Stosowanie takich technik może prowadzić do powiększenia się dysproporcji, oraz do kontuzji.

5. SERIE JEDNORĄCZ ZACZYNAJ OD SŁABSZEJ STRONY

Rozpoczynając serie masz dużo energii i sił, więc rozpocznij ją od mięśnia, który masz mniej rozwinięty. Pozwoli to na większe skupienie się na jego pracy

6. MASZYNY

Ćwiczenie na maszynach wymusza prawidłowy ruch, a także symetrie. Uważam jednak, że nie jest to zbyt dobre wyjście z sytuacji, szczególnie przy robieniu masy.

7. BĄDŹ CIERPLIWY, WYTRWAŁY

Te cechy są najważniejsze do niwelowania niepożądanych różnic. Dysproporcje nie pojawiają się z dnia na dzień, i szybko też nie znikają. Każdy, nawet zawodowcy mają większe lub mniejsze dysproporcje. Nie przejmuj się tym tak bardzo. Z czasem na pewno zmniejszą się lub znikną na dobre.

Jeśli chodzi o drugi rodzaj dysproporcji to najważniejszym czynnikiem jest tu genetyka. Po prostu każdy z nas jest inny, jednemu szybciej rosną uda, a drugiemu barki. Zauważ, że nawet wśród zawodowców znajdują się tacy, którzy słyną z szczególnie rozwiniętej grupy mięśniowej (np. Tom Platz – nogi, Coleman – plecy, Arni – klata itp.). Pamiętajmy o tym, aby nasz plan był harmonijny, zawierał wszystkie partie. Nie zwiększajmy intensywności treningu np. najszerszych tylko dlatego że „lubimy” je ćwiczyć.

autor; Playand1

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *