Czy hormon wzrostu powoduje raka?

Hormon wzrostu zaczął być masowo nadużywany w latach 90. XX wieku, być może ktoś we wcześniejszych latach również po niego sięgał, ale nie była to normalna praktyka w kulturystyce, nie opracowano odpowiednich protokołów.

Wg chińskich naukowców z Zhejiang University College of Medicine hormon wzrostu w dawkach terapeutycznych nie zwiększa ryzyka raka. OK, w trzech badaniach z 10 wybranych ryzyko raka rosło po stosowaniu hormonu wzrostu. Czyli wszystko jest OK, a podawanie GH jest bezpieczne? No właśnie…

W meta-analizie nie znalazły się np. badania w rodzaju przeprowadzonego przez prof. AJ Swerdlowa i in. gdzie wielokrotnie rosło ryzyko wszystkich rodzajów raka, kolosalnie raka jelita grubego. Ogólne ryzyko śmiertelności z powodu raka wzrosło około trzykrotnie, a raka jelita grubego i choroby Hodgkina (HD) około 11-krotnie. Częstość występowania raka jelita grubego wzrosła około ośmiokrotnie.

Podsumowanie

Nie wiemy czy podawanie hormonu wzrostu nie powoduje raka, prawdopodobnie ryzyko dla dawek terapeutycznych jest znikome, inaczej może być w przypadku dopingowych.

Referencje:

Prof. AJ Swerdlow DM „Risk of cancer in patients treated with human pituitary growth hormone in the UK, 1959–85: a cohort study” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673602095193

https://www.ergo-log.com/growth-hormone-therapy-does-not-increase-risk-of-cancer.html

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *