Czy sam trening wystarczy by pozbyć się nadmiaru tłuszczu?

Odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna bez wątpienia stanowi ważny element pracy nad sylwetką. Regularne sesje siłowe i aerobowe nie tylko zwiększają wydatkowanie energii, ale także korzystnie wpływają na aktywność hormonów uczestniczących w regulacji gospodarki energetycznej organizmu i stymulują rozwój energochłonnej tkanki mięśniowej. Czy jednak same treningi wystarczą by pozbyć się nadmiaru tłuszczu i ukształtować sylwetkę czy też potrzebna jest jeszcze do tego dieta?

Mój kolega ćwiczy bez diety, a jest szczupły i ma duże mięśnie…

Powiedzmy sobie szczerze, każdy z nas chyba zna kogoś, kto zupełnie nie przykłada się do kwestii odżywiania, je parówki, zapiekanki, kebaby, w weekend wypija kilka piw, ale jednocześnie intensywnie przy tym trenuje i posiada robiącą wrażenie sylwetkę. Czy jednak jest to dowód na to,że rola diety jest przereklamowana? Czy można uznać, iż nie ma co sobie głowy zawracać tym co znajduje się na naszym talerzu, tylko po prostu intensywnie ćwiczyć i notować zadowalające efekty? Odpowiedź jest jedna: NIE!

Tak samo jak fakt, iż istnieją osoby, które palą 40 lat i nie chorują na raka czy choroby serca nie świadczy o tym, że palenie jest bezpieczne, tak samo też fakt, że jednostki, którym się udaje osiągnąć jakiś efekt przy beznadziejnej diecie, nie dowodzi, że to co jemy nie ma wpływu na efektywność treningu. I nie ulega to żadnej wątpliwości. Jeśli uważasz, iż jest inaczej, życie prędzej czy później zweryfikuje Twoje poglądy.

Dlaczego trening bez diety nie przynosi rezultatów?

Istnieją badania z udziałem osób aktywnych fizycznie, biegających w maratonach, które pokazują, że regularna aktywność fizyczna doprowadza do postępującego wzrostu masy i pogorszenia składu ciała. Ilość wybieganych kilometrów nie ma tutaj wielkiego znaczenia, tzn. osoby,  które biegają więcej wcale nie są szczuplejsze. Przykłady te pokazują, że rola wysiłku o charakterze aerobowym w odtłuszczaniu sylwetki jest przeceniania, przynajmniej wtedy, kiedy nie towarzyszą mu: trening z obciążeniem i odpowiednie zabiegi żywieniowe.

Nasz organizm przejawia skłonność ku wyrównywaniu strat energetycznych. Oznacza to, że zwiększony wysiłek, który nasila spalanie  kalorii, powoduje też,  że po jego zakończeniu jesteśmy bardziej głodni i jemy więcej. Oczywiście można temu zaradzić, poprzez odpowiedni dobór jakościowy pokarmów, czyli – mówić wprost – kluczem jest dieta… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *