Insulina – rodzaje / niebezpieczeństwa (art by LeBron777)

INSULINA – hormon produkowany w trzustce odpowiedzialny za obniżenie poziomu cukru we krwi. To niewątpliwie jeden z najsilniejszych hormonów anabolicznych znanych w ludzkim organizmie. Insulina nie tylko działa silnie anabolicznie, zarówno sama jak też razem z innym hormonem anabolicznym; ale również zwiększa działanie anaboliczne niektórych aminokwasów, np. glutaminy.

 

 

 

Insulincrystals

Kryształki insuliny

Źródło zdjęcia

Ze względu na pochodzenie insulinę możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • zwierzęcą (wołową i wieprzową),
  • ludzką (półsyntetyczną, produkowana z wykorzystaniem inżynierii genetycznej, analog).

Ze względu na działanie insuliny ludzkie zostały podzielone na cztery rodzaje:

Insulina działająca bezpośrednio – analog insuliny krótko działającej.

Humalog

Charakterystyka działania:
Czas działania 4 godziny
Początek działania po 10 minutach
Szczyt działania pomiędzy 1 a 2 drugą godziną

Insulina krótko działająca – insulina krystaliczna zawsze przezroczysta.

Actrapid
Humulina R
Insuman Rapid

Charakterystyka działania:
Czas działania 6 godziny
Początek działania po 30 minutach
Szczyt działania pomiędzy 1,5 a 2,5 drugą godziną

Insulina o przedłużonym działaniu – zawsze jest mętna, przed użyciem należy ją wymieszać.

Insulatard
Protaphan
Humulina N
Insuman Basal

Charakterystyka działania:
Czas działania 22 godziny
Początek działania po 2 godzinach
Szczyt działania pomiędzy 5 a 12 drugą godziną

Insulina o najdłuższym czasie działania – są mętne, nalezy je wymieszać przed wstrzyknięciem.

Humulin U
Ultratard

Charakterystyka działania:
Czas działania 28 godziny
Początek działania po 4 godzinach
Szczyt działania pomiędzy 8 a 24 drugą godziną

NIEBEZPIECZEŃSTWA STOSOWANIA INSULINY

Przedawkowanie insuliny zabija – i to szybko. Problem polega na tym, że w przypadku podawania egzogennej insuliny łatwo jest przekroczyć fizjologiczny zakres normy stężenia cukru we krwi. Dopóki jest możliwość monitorowania wpływu insuliny na poziom cukru we krwi, może się wydawać, że trudno jest wpaść w hipoglikemię (zbyt mało cukru we krwi). Ciężka hipoglikemia może doprowadzić do drgawek, śpiączki, a nawet śmierci. To się może zdarzyć i zdarza się zbyt często, i to osobom chorym na cukrzycę, które mają doświadczenie w stosowaniu insuliny i są świadome zagrożeń, jakie są z tym związane.

Hipoglikemię może wywołać zbyt małą ilość pożywienia, ominięcie posiłku czy niespodziewany wysiłek fizyczny, może również wystąpić z niewiadomych przyczyn. Napad hipoglikemii łatwo rozpoznać poprzez takie objawy jak pocenie się, nadpobudliwość, drżenie i głód. Hipoglikemii podczas snu może nie dawać żadnych objawów, ale może też być przyczyną nocnych potów, dziwnych snów i bólów głowy.

Jeśli hipoglikemii nie uda się odwrócić działaniem hormonów ze spożyciem węglowodanów, dochodzi do zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, takich jak splątanie, nieprawidłowe zachowanie, utrata świadomości, drgawki, a wreszcie śmierć.

Cukrzycy typu I oraz ci, którzy przewlekle stosują insulinę, utracili zdolność do zwiększenia wydzielania glukagonu w odpowiedzi na hipoglikemię. Ich mechanizm ochronny jest więc zależny od adrenaliny. Niestety, wielu ludzi stosujących insulinę traci również zdolność do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny w odpowiedzi na hipoglikemie.

Zaburzenia wydzielania hormonów przeciwdziałających hipoglikemii są szczególnie niebezpieczne, gdy zachodzi potrzeba intensywnej terapii insuliną. Częstość występowania hipoglikemii jest odwrotnie proporcjonalna do średniego stężenia cukru we krwi. nie jest łatwo przewidzieć podatność na hipoglikemię. Być może najlepszą oznaką upośledzenia mechanizmów przeciwdziałających hipoglikemii jest obecność częstych jej epizodów niezwiązanych ze zmianami w diecie czy z wysiłkiem fizycznym.

WNIOSKI

Drogi kulturysto – zanim więc sięgniesz po słynną „inse” zastanów się, czy na prawdę warto aż tak ryzykować – nie znając przecież swojego organizmu ani jego reakcji na insulinę. Nawet jeśli uważnie monitoruje się poziom glukozy we krwi, to mimo wszystko stosowanie jej może doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji które wymieniłem powyżej, ze śmiercią włącznie. Niech to będzie swego rodzaju przestroga.

Autor: LeBron777 (sfd)

Komentarze do artykułu możesz zobaczyć na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

One thought on “Insulina – rodzaje / niebezpieczeństwa (art by LeBron777)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *