Jak radzić sobie z przetrenowaniem?

W treningu sportowym konsekwentne zwiększanie obciążeń wysiłkowych jest konieczne dla stałej poprawy wyników. Jak łatwo się domyślić zmęczenie obwodowe i ośrodkowe jest naturalną konsekwencją takiego postępowania. Granica pomiędzy kontrolowanym przemęczeniem a przetrenowaniem jest cienka, a moment jej przekroczenia może okazać się często po prostu nieuchwytny. Kluczem więc jest poznanie swojego organizmu i zwracanie uwagi na sygnały jakie wysyła.

Profilaktyka przetrenowania

W profilaktyce przetrenowania oprócz intuicji niezmiernie ważną kwestią jest periodyzacja treningów, zakładająca następujące po sobie okresy wyższej  i niższej intensywności wysiłku, a także gotowość do zrobienia przerwy w sytuacji, w której pojawiają się symptomy mogące świadczyć o zbyt dużym obciążeniu treningowym. Dobrze zbilansowana dieta zapewniająca podaż wszystkich niezbędnych składników pokarmowych (nie tylko białka i energii, ale także witamin oraz makro i mikroelementów), odpowiednia długość snu (około ośmiu godzin na dobę), a także dodatkowa suplementacja (BCAA, kreatyna, beta alanina, magnez, adaptogeny) również stanowią ważny element profilaktyki przetrenowania.

W przypadku stosowania preparatów pobudzających należy pamiętać, że spore ilości stymulantów z jednej strony mogą maskować sygnały wysyłane przez organizm świadczące o przemęczeniu, a z drugiej sprzyjają fundowaniu mu zbyt dużych obciążeń. Tak więc paradoksalnie, środki odsuwające w czasie powstawanie objawów zmęczenia, stosowane zbyt długo bądź w zbyt wysokich dawkach raczej zwiększają niż zmniejszają ryzyko nadmiernego przeciążenia organizmu.

Jestem przetrenowany i co teraz?dowiedz się więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *