Kreatyna, a depresja

Kreatyna jest najpopularniejszym suplementem diety stosowanym przez sportowców różnego szczebla. Monohydrat kreatyny jest aktywnie badany pod kątem jego działania przeciwdepresyjnego, ale niewiele wiadomo na temat związku między występowaniem kreatyny w diecie a ryzykiem depresji.

Badanie Amandy V. Bakian i in. dotyczyło związku między obecnością kreatyny w diecie, a występowaniem depresji u dorosłych w USA. Zebrano dane z bazy NHANES z lat 2005-2012.

Wyniki

  • osoby spożywające mniej kreatyny dużo częściej miały depresję tj. odnotowano 10,23 przypadków na 100 osób,
  • osoby spożywające najwięcej kreatyny rzadziej miały depresję tj. odnotowano blisko 6 przypadków na 100 osób,
  • negatywny związek kreatyny z depresją był najsilniejszy u, uczestników w wieku 20–39 lat i uczestników nieprzyjmujących leków przeciwdepresyjnych / przeciwlękowych,

Wyniki badania wskazują na istotny związek między obecnością kreatyny w diecie a występowaniem depresji. To nie znaczy, że kreatyna działa antydepresyjnie, ale na pewno jej stosowanie nie zaszkodzi nie tylko zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

Referencje:

Amanda V. Bakian i in. „Dietary creatine intake and depression risk among U.S. adults” https://www.nature.com/articles/s41398-020-0741-x

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *