Progesteron – retencja wody i tkanka tłuszczowa 

Progesteron jest głównym hormonem występującym u kobiet, spotyka się go również u mężczyzn,  u tych sięgających po pochodne 19-nortestosteronu mogą występować klasyczne skutki uboczne powiązane z receptorami dla progesteronu.Wiadomo, że progesteron hamuje wykorzystanie tłuszczów i zmniejsza utlenianie węglowodanów.

Co jeszcze o nim wiemy?

U szczurów dawka 5 mg progesteronu dziennie powodowała wzrost wagi średnio o 2 g dziennie, w tym czasie grupa kontrolna nabierała 0.4 g dziennie. Czyli świadczy to o tym, że duża dawka progesteronu powoduje kilkukrotnie szybsze przybieranie na wadze u samic. Gdy kurację progesteronem kontynuowano przez miesiąc lub dłużej, waga ciała samic ustabilizowała się na poziomie 40–50 g większym niż w grupie kontrolnej. Ciała szczurów, którym podawano progesteron, zawierały zwiększone ilości wody, tłuszczu i substancji stałych innych niż tłuszcz. Efekty te były zależne od dawki progesteronu.

Jak zmienił się skład ciała?

Sylwetka „naciągnęła” wody, co było widać w beztłuszczowej masie ciała. Kuracja owocowała wzrostem ilości odkładanego tłuszczu. Odnotowano przyrosty w proporcjach: 43% beztłuszczowej tkanki, 26% dodatkowej wody w stosunku do tej zawartej w tkanki beztłuszczowej (np. w mięśniach) i 31% tłuszczu.

Wydaje się prawdopodobne, że u kobiet progesteron imituje zmiany w budowie ciała zachodzące w czasie ciąży. Wydaje się, że przyrost tkanki beztłuszczowej odzwierciedla zwiększony jej wzrost, podobnie jak gromadzenie się tłuszczu, mogą być konsekwencjami wytwarzania dodatniego bilansu energetycznego. U samców kuracja progesteronem powodowała retencję wody. U mężczyzna  mających wysokie stężenie progesteronu możliwe jest pojawienie się szerokiej gamy skutków ubocznych.

Referencje, badania:

ELIZABETH HERVEY i in. „The effects of progesterone on body weight and composition in the rat” https://joe.bioscientifica.com/view/journals/joe/37/4/joe_37_4_003.xml

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *