Rośliny zwalczające raka? Badania naukowe

Rak nie jest wcale nowym zjawiskiem, został opisany już w V/IV w p.n.e. przez Hipokratesa (460–370 p.n.e.) [1] Wbrew obiegowym opiniom i “wiedzy” z internetu nie udało się udowodnić, aby witamina C zwalczała nowotwory. Być może podawanie witaminy C może być pomocne przy chemioterapii. W 2012 r. odnotowano 8,2 miliona zgonów związanych z rakiem i około 14 milionów nowych przypadków.

Oczekuje się, że liczba nowych zachorowań na nowotwory wzrośnie o około 70% w ciągu następnych dwóch dekad. U mężczyzn najczęściej diagnozowano: raka płuc, prostaty, jelita grubego, żołądka i wątroby. U kobiet: piersi, jelita grubego, płuca, szyjki macicy i żołądka.  [2]

Taxol

Prawdopodobnie najbardziej znanym antyrakowym lekiem pochodzenia roślinnego jest Paclitaxel (Taxol®). Aktywność cytotoksyczna tego diterpenu taksanowego jest znana co najmniej od lat 70. XX wieku (pierwsze opisy naukowe). [3] Składnik aktywny znajduje się w ekstraktach z kory Taxus brevifolia (Cis krótkolistny). Taxol został dopuszczony do stosowania przez FDA dopiero w 1992 r., początkowo do leczenia raka jajnika z przerzutami. Jest jednym z najlepiej sprzedających się leków. W 2002 roku sprzedaż taksolu i kamptotecyny (w Polsce znana np. jako topotekan), inhibitora topoizomerazy I DNA, wyniosła ponad 2.75 miliarda dolarów.

Konopie

Niestety, konopie indyjskie (Cannabis sativa L. var. indica) oraz konopie siewne (Cannabis sativa L. var. sativa) – bardzo dużo obiecują, a niewiele w istocie robią. [4] Istnieje na ten temat dużo badań in vitro, a bardzo niewiele wskazuje, by konopie pomagały w walce z nowotworami. Sugeruje się raczej, iż palenie marihuany może sprzyjać nowotworom płuc. [5-6] Oszacowano, iż ryzyko raka płuc rośnie o 8% dla każdego kolejnego roku palenia marihuany oraz o 7% dla każdego kolejnego roku palenia tytoniu.

Na razie istnieje wiele doniesień o „leczeniu raka” przez te czy tamte rośliny, jednak w istocie w większości te obserwacje pochodzą z  badań przeprowadzanych in vitro i często nie znajdują żadnego odniesienia do ustroju człowieka.

Referencje: 1. Richard F. Mould „Wybrane wydarzenia z historii medycyny ze szczególnym uwzględnieniem raka Część I (1493–1541)” 2. Marcelo Fridlender “Plant derived substances with anti-cancer activity: from folklore to practice”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4589652/ 3. Wani M. C., Taylor H. L., Wall M. E., Coggon P., Mcphail A. T. (1971). Plant antitumor agents. VI. Isolation and structure of taxol, a novel antileukemic and antitumor agent from Taxus brevifolia. J. Am. Chem. Soc. 93, 2325–2327. 10.1021/ja00738a045
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *