Trening… medytacyjny

articles_f7debc413d21ba03cc98ea06f45cb21d_article_v3

Źródło zdjęcia

  • W dobie dzisiejszej fascynacji ciałem, chciałem przypomnieć o roli jakiej pełni nasz umysł. Jego rola jest nie do przecenienia…a jednak najczęściej zdarza nam sie go nie doceniać.

Dlaczego jeden, trenując w domu z praktycznie żadnym wyposażeniem ma lepsze efekty od tego, co ma plan ułozony wspólnie z forumowymi specjalistami?

Na pewno każdy, a przynajmniej większość z nas nie potrafi ot tak, poprostu przyjść ze szkoły, uczelni, pracy do domu i zaraz siąść do nauki, ponownej pracy. Dlaczego rano mimo ze dojazd do szkoły/pracy zajmuje nam godzine to mówimy że musimy się rozbudzić nim zabierzemy sie do rzetelnej pracy?

Tak samo sprawa sie ma z treningami i wszelkiego rodzaju ćwiczeniami. Jednak najczęściej o tym zapominami. Większość ludzi idzie na siłownie „przerzucać żelazo”, jednak tylko ci co ćwiczą z sercem odnoszą sukcesy. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prostrza niż na pierwszy rzut oka się wydaje. W końcu to nasz umysł kieruje funkcjami całego organizmu i wszystko zalezy od niego. Każdy ma jakieś praktyki odnośnie nauki. Jeden lubi słuchac muzyki w trakcie nauki, a drugi w specyficzny sposób bawi sie długopisem. Są to wypracowane, często nieświadome czynności pomagające naszemu umysło w skupieniu sie na zadaniu które nas czeka. Czemu by nie wykorzystać tego w ćwiczeniach?

  • Odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie naszej głowy do czekającego nas zadania zmaxymalizuje nasze efekty. Czy to chodzi o naukę, pracę czy jak w tym wypadku o ćwiczenia.


Medytacja jest jedną z takich technik, która może pomóc nam to osiągnąć. Odpowiednie skupienie, kontrola oddechu, skupienie na technice wykonywanych ćwiczeń. Ileż to razy zdarzyło nam się pogubić w liczeniach powtórzeń i serii, bo w myślach gdzieś odlecieliśmy? Taki trening da nam wymierne efekty. Tylko rpzez odpowiednie skupienie możemy odnieść sukces, na którym nam zalezy.

Przedstawię teraz kilka podstaw z książki pt: „TAJNIKI CHINSKIEJ MEDYCYNY” Dr Stephen’a Gascoigne’a oto one:
„POSTAWA MEDYTACYJNA:
Najwazniejsze, aby plecy były wyprostowane, a kręgosłup w pozycji pionowej. Tradycyjnie określa sie go jako 'stos złotych monet’ lub 'prosty jak strzała’. W dolnej jego partii znajduje się naturalne zakrzywienie, nie nalezy go więc na siłę prostować. Po prostu wystarczy, zeby plecy były wyprostowane. Głowa powinna być lekko pochylona w dół, a wzrok skierowany w przód(…). Usiądż na krzesle lub podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Najwazniejsze jest poczucie wygody; pozycja 'lotosu’ nie jest konieczna na poczatku ćwiczen medytacyjnych. Rozlużnij ciało i oddech, a szczególnie miejsca, gdzie ciało jest najbardziej napięte(…). Koniuszek języka winien dotykać podniebienia tuż za górnymi zębami- w ten sposób zamknie się obieg energii wokół ciała. Oddychaj spokojnie przez usta i nos”

    Podczas medytacji koncetrujemy sie na dowolnej JEDNEJ rzeczy np oddechu, lub na jakimś przedmiocie.

jesli ktoś byłby zainteresowany takimi praktykami moge szerzej przedstawić kilka technik: wizualizacji, koncentracji na oddechu/obiekcie i relaksacji oddechowej.

Jedni mówią, że to bzdura a drudzy nie mają zdania.
W walce o odniesienie sukcesu- czy to masa czy siła czy wytrzymałość, każda technika jest dozwolona.

*******

Z nie ukrywaną przyjemnością przedstawie techniki medytacyjne, o których wspominałem. Będzie to także cytat z wzpomnianej wcześniej książki.

  • Relaksacja oddechowa

Jest to metoda rozluźnionego oddychania całymi płucami. Na Zachodzie znana jest jako oddychanie przeponowe, powodujące relaksację. Ściąganie oddechu w duł brzucha sprawia, że jest on bardziej efektywny i uwalnia organizm od głębokich napięć. Przyjmij postawę medytacyjną lub połóż się w ciepłym i wygodnym miejscu. Robiąc wdech, wypnij brzuch, przy czym klatka piersiowa powinna pozostać nieruchoma. W trakcie wdechu przepona obniża się, płuca rozpręzają i wciągają więcej powietrza. Robiąc wydech, wypychaj powietrze z płuc za pomoca przepony. Powtarzaj to ćwiczenie przez kilka minut, skoncentruj się na powietrzu wchodzącym i wychodzącym z ciała- na brzuchu powoli wznoszącym się i opadającym. Stopniowo stwierdzisz, że oddech, ciało i umysł są coraz spokojniejsze.

    Koncentrowanie się na oddechu

Przyjmij postawę medytacyją i wykonaj poniższe ćwiczenia, cały czas koncentrując się na oddechu:
-robiąc wdech i wydec, uświadom sobie ruch powietrza wchodzącego i wychodzącego z ciała
-robiąc wdech, postaraj się, żebyś poczuł się lekko i wygodnie.
-robiąc wydech wyrzuć z siebie napięcie
-jesli w umysle pojawią się emocje lub myśli, nie podążaj za nimi, nie dajsię im wciągnąć- obserwuj sie tak, jakbyś patrzył na chmury sunące po niebie.
Z kazdym wdechem i wydechem będziesz coraz bardziej rozluźniony. Postaraj się skoncentrować na oddechu, ale nie czyń tego zbyt intensywnie, skieruj nań tylko część uwagi, natomiast umysł powinien pozostać odprężony, lecz zarazem czujny.

    Koncentrowanie sie na obiekcie

Ćwiczenie to jest podobne do poprzedniego. Zamiast na oddechu możesz skoncentrowac się na jakimś obiekcie, ale powinien on działaś na ciebie inspirująco. Może to być na przykład kwiat, piekny obraz, religijny symbol, zdjęcie lub obraz natury- cokolwiek, co budzi w tobie pozytywne skojarzenia. W miarę, jak umysł będzie się wyciszał, skup czesć owej uwagi na obiekcie. Postaraj się, aby twój umysł uspokoił się i zrelaksował. Ilekroć poczujesz, ze się rozpraszasz, zwróć ponownie uwagę na ten obiekt.

    Wizualizacja

Przyjmij opisaną wczesniej postawę medytacyjną, rozluźnij ciało i wycisz umysł. Wyobraź sobie swoje ciało jako zdrowe i sprawne. Robiąc wdech, wyobraź sobie, że wdychasz światło. Jest to ćwiczenie mające na celu uzdrowienie, uspokojenie i napełnienie energią. Za kazdym razem wdychasz coraz więcej uzdrawiającego światła. Skoncentruj się na rejonach, w których panuje największe napięcie; jesli cierpisz na jakąś chorobę lub dolegliwość, skup na tym szczególną uwagę. Robią wydech, wyobraź sobie, że całe napięcie dolegliwość i problemy opuszczają twoje ciało w postaci ciemnego dymu. Po każdym wydechu zobaczysz, że coraz więcej tego dymu opuszcza twoje ciało. Kontunuuj ćwiczenie jak długo się da, aż całe ciało napełni się białym światłem i poczujesz, że jesteś uzdrowiony. Oto dodatkowe zalecenia:
-musisz mieć pewność, ze po skonczeniu ćwiczenia wszelkie problemy zniknęły. Nie zostawiaj sobie niczego na później.
-postaraj się uprawiać to ćwiczenie codziennie, bo tylko wówczas odniesiesz z niego największe korzyści.

autor; El Lobo

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *