Siedzenie w szkole, pracy, podczas przemieszczania się, ale także w czasie wolnym jest zjawiskiem powszechnym, co odbija się na funkcjonowaniu zarówno mięśni szkieletowych, jak i serca czy mózgu. Brak regularnej aktywności tych narządów w połączeniu z przejadaniem się kiepskiej jakości produktami wpływa nie tylko na wydolność tlenową, czy siłę mięśni, ale również na kontrolę nad apetytem na poziomie neurohormonalnym.
Przechadzki w przerwach od siedzenia a apetyt
Coraz częściej spotkać można się z zaleceniem, aby pracę siedzącą przerywać na krótkie „rozprostowanie kości”, co ma na celu zapobieganie wadom postawy. Pewien zespół naukowców postanowił sprawdzić, czy aktywność taka nie stwarza ryzyka wystąpienia skutku ubocznego pod postacią wzmożonego apetytu w ciągu dnia.
W tym celu sprawdzono poposiłkowe poziomy hormonów regulujących pobieranie pokarmu, tj. peptydu glukagonopodobnego-1 (GLP-1), peptydu YY (PYY) oraz glukozozależnego peptydu insulinotropowego (GIP) u osób z nadwagą lub otyłością, które w swój czas pracy wdrażały 2 minutowe przechadzki co 20 minut.
Badacze zaobserwowali istotny statystycznie wzrost poziomów GLP-1 oraz PYY, jednak poziom GIP pozostał bez większych zmian. Nie stwierdzili również zmiany poziomu tkanki tłuszczowej, którego spodziewano się w związku ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej. Potrzeba jeszcze więcej badań w tym kierunku, jednak stosowanie przechadzek w czasie pracy siedzącej wydaje się być obiecującym sposobem na zwalczanie nadmiernego apetytu.
Źródło
Chen YC, Walhin JP, Hengist A, Gonzalez JT, Betts JA, Thompson D. Interrupting Prolonged Sitting with Intermittent Walking Increases Postprandial Gut Hormone Responses. Med Sci Sports Exerc. 2022 Apr 6. doi: 10.1249/MSS.0000000000002903. Epub ahead of print. PMID: 35389963.