Glukozamina może hamować wzrost komórek rakowych. Badania naukowe

Glukozamina, która znajduje się w suplementach chroniących stawy, prawdopodobnie hamuje także wiele typów nowotworów, które są trudne w leczeniu. Odkryli to molekularni biologowie z Beckman Research Institute w Kalifornii.

Glukozamina dezaktywuje gen STAT3 w komórkach nowotworowych. Lekarze uważają, że trudniej jest leczyć nowotwory, w których gen ten jest aktywny.

Naukowcy zbadali komórki raka prostaty DU145. Komórki zostały wyodrębnione z mózgu mężczyzny z nowotworem gruczołu krokowego, który już posiadał części wtórne. Kiedy naukowcy dodali do komórek kilka  mikromoli glukozaminy, ich wzrost się zmniejszył. 

Zdrowe komórki ulegają samozniszczeniu, jeśli w jakikolwiek sposób „zejdą z kursu”. To „zaprogramowane samobójstwo” zostało zdezaktywowane w komórkach rakowych. Naukowcy wykorzystali to w komórkach raka gruczołu krokowego, ponieważ gen STAT3 powodował wytwarzanie nadmiernego białka. Białko STAT3 jest aktywne, gdy komórka przyłącza grupę fosforu do fragmentu Tyr705 tego białka. Glukozamina hamuje ten proces, komórki rakowe produkują mniej surwiwiny enzymu, a ta z kolei zapobiega samodestrukcjom komórek.

W końcu, naukowcy porównali wpływ glukozaminy na różne rodzaje komórek nowotworowych. W komórkach HeLa glukozamina zmniejszała ich żywotność. Komórki HeLa to komórki raka szyjki macicy.

O tym, że glukozamina może hamować raka jest badane przez naukowców już jakiś czas. Aż pół wieku temu pisano o tym w Naturze. [Natura. 1953 7 lutego; 171 (4345): 252-4] W ubiegłym roku natomiast, amerykańscy epidemiolodzy ogłosili, że osoby przyjmujące glukozaminę rzadziej chorują na raka płuc i jelit i że żyją dłużej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19744341
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *