Inhibitory / blokery kortyzolu (art by Infamous)

Na początku, aby wiedzieć, o co chodzi należy wyjaśnić, czym jest kortyzol, zwany hormonem stresu.

Kortyzol jest najważniejszym glukokortykoidem, synteza kortyzolu przebiega w warstwie kłębkowatej kory nadnerczy. Stężenie wolnego kortyzolu zależy od trybu dnia, kontrolowane jest przez centralny układ nerwowy. Najwyższe stężenie kortyzolu we krwi jest rano, najniższe w godzinach nocnych. Hydrokortyzon wywiera w organizmie rożne, zróżnicowane role, ale najważniejsza, która nas interesuje jest związana z metabolizmem białek, nasilając rozpad miedzy innymi białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych. Wzrost stężenia owego hormonu powoduje ujemny bilans azotowy w organizmie, dlatego przypisuje się mu działanie kataboliczne.

Jest to hormon steroidowy, ale nic nie ma wspólnego z hormonami płciowymi (Testosteron, Estrogen) i nie posiada żadnego działania anabolicznego wręcz przeciwnie. Zatem jeśli działa katabolicznie na tkankę mięśniowa,niszczy nasze ciężko „wypracowane” mięsnie, trzeba to czymś zapobiec, ale o tym za chwile.

Podczas bycia „ON” w ustroju logicznie obniżamy poziom kortyzolu i stwarzamy dogodne środowisko do rozrastania się na boki, no właśnie a co podczas PCT?? Co po cyklu? Po „odcięciu” od siebie hormonów anabolicznych jesteśmy narażeni na drastyczny wzrost tego hormonu, co wiąże się z częściową utrata muskulatury. Można oczywiście temu zapobiec podając z zewnątrz syntetyczne hormony i nie tylko. Bardzo duża role odgrywa dieta i trening, po cyklu już nie potrzebujemy takiego nacisku kalorii jak na cyklu jak i również impulsu do rozrastania, jakim jest trening.

Można zastosować np.:

Niewielkie dawki Metanabolu 5-10 mg ED po przebudzeniu oczywiście po posiłku.

Salbutamol / Clenbuterol są dobrymi antykatabolikami z racji tego ze clen ma dłuższy okres bytu w organizmie nadaje się do tego celu zdecydowanie lepiej.
Oba beta mimetyki są dobrymi transporterami kreatyny do mięśni a wiec warto, nawet trzeba dołączyć do tego kreatynę, razem działają synergistycznie.

Przykładowa opcja :

Clen 20-40 mcg ED systemem 2 tyg. ON/OFF
Kreatyna 10g ED

Aminoglutetimid – Cytadren

– Zdecydowanie środek nie dla amatorów, jest bardziej niebezpieczny niż insulina/DNP.
– Może bardzo szybko doprowadzić do śmierci klinicznej, zabieranie się za ten środek bez kortyzonu jest po prostu nie porozumieniem.
– W medycynie używa się go do zwalczania raka piersi u kobiet i nowotworów gruczołu krokowego etc.
– Lek upośledza sprawność psychofizyczna i może nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, przełomu nadnerczy nie dając wcześniej żadnych ostrzeżeń!!
– Dawki używane w medycynie są kilkukrotnie większe niż te, które maja zastosowanie wśród bodybuilder’ow, zwykle jest to 250-750mg w dawce dzielonej .

– Mimo skutków ubocznych, jakie za sobą niesie zażywanie amino jest bardzo cenionym środkiem w śród kulturystów.
– Aminoglutethimide obniża skutecznie, kortyzol i estrogen.
– Stwarza doskonale warunki do anabolizmu.

Żaden człowiek z głową na karku nie brałby amino tylko, aby uchronić się przed działniem estrogenu ; ginekomastia, retencja wody itd. W tym wypadku lepiej zastosować podstawowe inhibitory aromatazy – Anastrozole/Letrozole/Exemestane jednak ludzie to robią i będą robić a dla amatorów to temat tabu.
Jednak zabawa na tym szczeblu kortyzolem jest niebezpieczna, nie można go wyeliminować całkowicie z organizmu, powstałe mikrouszkodzenia w organizmie „reperuje” kortyzol, brak tego hormonu skutkuje w skrócie utrata zdrowia/śmiercią.

Po lekkiej dozie adrenaliny proponuje zakończyć art. czymś bezpiecznym.

Phosphatidyl Serine

-Jest to fosfatydyloseryna bierze udział w budowaniu i poprawnym działaniu błony komórkowej, buduje matryce kości reguluje rytm serca i głównie stosuje się go jako lek pobudzający zanikającą pamięć.
-Dla nas ma głownie zastosowanie jako bloker kortyzolu
-Dawki to 500 do 1000 mg ED im większa dawka tym bardziej blokuje hydrokortyzon. W dodatku jest całkowicie bezpieczny i nie blokuje innych hormonów.
-Mało tego PS wzmacnia organizm i pozwala na szybsza regeneracje.

Reasumując

Aby zapobiec niszczeniu tkanki mięśniowej musimy dopracować dietę, trening do perfekcji. Należy pamiętać ze efektem końcowym tego, co się uzyskało na cyklu jest kilka miesięcy po odstawieniu stuffu.

Powtórze jeszcze raz kilka opcji, aby utkwiły w pamięci.

– Metanabol w dawce 5-10mg ED,AM nie dłużej niż 2 miesiące
– Clenbuterol 20-40mcg + 10g kreatyny ED , clen systemem 2tyg ON/OFF lub z użyciem Ketotifenu możemy sukcesywnie stosować kilka tygodni gdyż uwrażliwia receptory beta i alfa adrenergiczne.
– W dawce 2-5 mg ED.
– Aminoglutetimid – 250 mg ED w dawkach podzielonych + niezbędne zastrzyki hydrokortyzonu w razie czego.
– PS w dawce 500 do 1000mg ED

Autor: Infamous (sfd)

Komentarze do artykułu możesz zobaczyć na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

0 thoughts on “Inhibitory / blokery kortyzolu (art by Infamous)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *