Prostujemy swoje plecy

W związku z dużym zainteresowaniem sprawą skrzywień kręgosłupa, postanowiłem zamieścić osobny artykuł na ich temat.
Znajdziecie tutaj wiadomości na temat powstawania bocznych skrzywień kręgosłupa (najczęstsze) i metod i korygowania, hamowania lub zapobiegania (w zależności od rodzaju i stopnia).

Na początku trochę wiedzy teoretycznej odnośnie bocznych skrzywień kręgosłupa (skolioz).
W warunkach prawidłowych kręgosłup zachowuje swoją pionową postawę z naturalnymi wygięciami przedniotylnymi dzięki wewnętrznej równowadze, na którą składają się elementy bierne (zaliczamy do nich krążki międzykręgowe) i czynne (mięśnie kręgosłupa i tułowia). Pod wpływem zadziałania czynnika zewnętrznego następuje zaburzenie wewnętrznej równowagi statyczno – dynamicznej kręgosłupa i jego wyginanie się. Podstawowym elementem skrzywienia jest łukowate wygięcie w jednym odcinku, które nazywamy skrzywieniem pierwotnym.
W świecie medycyny, ortopedów i rehabilitantów krąży wiele teorii opisujących przyczyny ich powstawania, a według mnie najtrafniejszą jest zaburzenie w postawie miednicy, która tworzy podporę dla kręgosłupa. Zmiany te powstają bardzo wcześnie (wiek niemowlęcy) i wymagają specjalistycznego zdiagnozowania i ew. profesjonalnej rehabilitacji.
Jakby nie było, pierwotna przyczyna tworzy początkowe skrzywienie łukowate bez innych zmian patologicznych kręgosłupa. Kolejne i ich pogłębienie powstają na skutek:

-złych pozycji nawykowych (siedzenie, spanie, przenoszenie ciężarów, tj. plecaki, torby);

– przykurczy mięśni mostkowo – obojczykowo – sutkowych (brak ich rozciągania i dysproporcja w rozwoju przednich i tylnych mięśni tułowia);

– przykurczy w stawie biodrowym lub kolanowym, zablokowaniem stawów biodrowo – krzyżowych (brak rozciągania ogólnego)

W/w przyczyny powodują powstanie skoliozy funkcjonalnej, które można korygować – sposoby te omówimy później.

Innym rodzajem skoliozy jest skolioza strukturalna (rzeczywiste, utrwalone, nieodwracalne) – stwierdzamy w nich utrwalone nieodwracalne zmiany w kręgach, klatce piersiowej i miednicy. Nie można ich skorygować ani czynnie ani biernie. Jeżeli zostanie rozpoznana przez lekarza, powinien wypowiedzieć się, co do jej zaawansowania i ew. przeciwskazań do ćwiczenia. Takie skrzywienia można próbować hamować i przy odpowiednim zaangażowaniu „skrzywionego” kończy się sukcesem.

Podam teraz podział skolioz według G. Wejsfolga (4 stopnie korekcji czynno – biernej):

. I° – skrzywienie wyrównuje się całkowicie lub częściowo;
. II° – skrzywienie wyrównuje się całkowicie lub częściowo;
. III°- skrzywienie nie wyrównuje się ani czynnie ani biernie;
. IV°- jak wyżej, lecz na zdjęciu RTG widoczne są zmiany strukturalne (torsje czy zrosty kręgów).

Określenie skoliozy:
· głównie określenie wielkości skrzywienia:
– Io – kat skrzywienia do 20° – 30°;
– IIo- od 20° do 60°;
– IIIo- do 90°;
– IVo – powyżej 90°;

Zanim rozpoczniesz program korygowania swojej wady postawy sprawdź, jaką diagnozę wydał lekarz, bo od tego zależy dobór ćwiczeń i szanse na uzyskanie powodzenia.
Jak widać największe szanse na powodzenie mają ci z Was, którym lekarz zdiagnozował skoliozę I lub II stopnia – jest to skolioza funkcjonalna, którą można korygować
W celu rozszerzenia wiedzy na temat powstawania skoliozy w/w informacje rozszerzcie o krótkie przemyślenie niżej wymienionych pytań;
– czy treningi na siłowni rozpocząłem po okresie intensywnego wzrostu ?
– czy trening na siłowni poprzedziłem opinią lekarza ogólnego ?
– czy trening na siłowni poprzedziłem co najmniej 3-miesięcznym planem ogólnorozwojowym (np. ACT) ?
– czy regularnie stosuję streching przed lub po treningu ?
– czy trening dzielony obejmuje wszystkie partie mięśniowe z jednakową intensywnością ?
– czy wykonywanie ćwiczeń złożonych podstawowych (martwy ciąg, przysiady itp.) poprzedziłem odpowiednim przygotowaniem siłowym przez inne ćwiczenia, oraz teoretycznym by zapoznać się z techniką ich wykonywania ?
Jeżeli na większość z w/w pytań NIE MOGŁEŚ odpowiedzieć twierdząco to najprawdopodobniej swoją wadę kręgosłupa pogłębiłeś na własne życzenie. Jednak jesteśmy tu po to by pomagać korygować i wiedzę, oraz nawyki i wady postawy
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zrównoważenie treningu siłowego.
Następnie trzeba zastanowić się czy w obecnym treningu mamy odpowiednią ilość ćwiczeń rozciągających.
Poza strechingiem istnieje jeszcze jedna metoda pomagająca prostować skrzywienia kręgosłupa (skoliozy funkcjonalne). Polega ona na kilku seriach swobodnego zwisu na drążku, przez co najmniej 30 sek. W celu utrzymania się tak długo potrzebne są specjalne paski do wzmacniania chwytu, które można kupić w prawie każdym sklepie z akcesoriami kulturystycznymi. Na początek wystarczą 3-4 serie po 30 sek., ważne jest by regularnie, np. co tydzień dodawać po 5 sek. do każdej serii.
Podczas swobodnego zwisu, rozluźniają się mięśnie pleców i staw biodrowo – krzyżowy.
Takie swobodne zwisanie wskazane jest po każdym treningu nawet osobom, które nie mają problemu z kręgosłupem.
Omówiliśmy sobie stronę bierną korygowania skrzywień kręgosłupa, polegające na rozluźnieniu i rozciągnięciu ograniczeń mogących powodować przykurcze, a co za nimi idzie skrzywienia. Dzięki temu kręgosłup może przywrócić swoją naturalną pozycję/położenie.
Warto zabrać się teraz za stronę czynną, czyli odpowiedni trening mający na celu wzmocnienie mięśni pleców tak, aby stabilizowały kręgosłup, wyrównywały dysproporcje w sile mięśni i pomagały mu zachować „pion”.
Jeżeli z bliżej nieokreślonych powodów nie chcecie zmienić swojego planu na korygujący, a macie rozpoznaną wadę kręgosłupa dającą się korygować to zadbajcie chociaż o:
– streching po każdym treningu
– zwisy na drążku po każdym treningu
– wykonywanie z umiarkowaną częstotliwością trening dolnego odcina grzbietu dwa razy w tygodniu
– ćwiczenia środkowej części pleców

autor;   Mawashi

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *