Słownik przypraw ziołowych

25_article_54dd1b63b2c68_article_v3

Źródło zdjęcia

Zapraszam do przeczytania informacji o różnego rodzaju przyprawach ziołowych i ich zastosowaniu.

Bazylia

Stosowanie
Jest stosowana przede wszystkim jako dodatek do pomidorów w każdej postaci – sosów, zup, przecierów, sałatek. Stosuje się ją również do sałatek warzywnych, z dodatkiem nabiału i owoców morza, zup: z warzyw strączkowych, ryb; drobiu, wieprzowiny, ryb słodkowodnych, omletów, pizzy.

Pochodzenie
Pochodzi z Indii.

Walory
Korzenny zapach i kwaskowaty orzeźwiający smak zapewniły jej dużą popularność. Roślina ta zawiera aktywne olejki eteryczne, witaminy A, C, B5 oraz pierwiastki: wapń, potas, żelazo, magnez. Korzystnie wpływa na procesy trawienne

Botwinka

Stosowanie
Przede wszystkim znana jest zupa (botwinka). Jest również uzupełnieniem surówek.

Pochodzenie
Wschodnia i środkowa Europa.Obszar śródziemnomorski.

Walory
Botwinka to bardzo zdrowe warzywo. Zawiera białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, potas (najwięcej wśród warzyw) wapń, fosfor, żelazo, witaminę A, witaminę B1, witaminę PP i witaminę C.

Kolendra

Stosowanie
Świeże listki kolendry są doskonałym dodatkiem do zup, sosów i dań kuchni azjatyckiej. Dojrzałe owoce są przyprawą stosowaną do konserwowania mięsa, papryki, kapusty.

Pochodzenie
Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich.

Walory
Poprawia trawienie, pobudza apetyt, oczyszcza krew, łagodzi skurcze oraz wzmacnia trawienie.

Koper

Stosowanie
Młode pędy używane są do zup, sałatek, potraw z jaj, twarogu, duszonych grzybów i ryb. Wspaniale łączy się z pieczonym mięsem: jagnięciną, cielęciną czy drobiem. Można nim wzbogacić sos do pieczystego, posypać gotowane jarzyny z masłem i owoce morza. Posiekane listki podnoszą zalety omletów i sałat.

Pochodzenie
Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich.

Magi (Lubczyk)

Stosowanie
Stosuje się do sosów (ziołowych, pieczeniowych), zup (z warzyw strączkowych i jarzynowych), warzyw (botwiny, szpinaku, marchwii), potraw z ryżu, kasz, drobiu (kurczak gotowany), jajecznicy, ryb smażonych. Doskonały do przyprawiania masła ziołowego, sałatek, marynat, baraniny.

Pochodzenie
Pochodzi z górzystych rejonów południowej Europy.

Walory
Pachnie korzennie, intensywnie. Jest rośliną leczniczą i przyprawową. Ma działania żółciopędne, pobudza trawienie.

Majeranek

Stosowanie
Stosuje się do przyprawiania zup (ziemniaczanej, grochowej), jarzyn gotowanych (ziemniaki, fasola), sosów, potraw mięsnych, pasztetów, mięsa siekanego. Nasiona służą do nacierania drobiu, baraniny przed pieczeniem. Poprawia smak potraw z grzybów. Ziele majeranku wchodzi w skład mieszanki wiatropędnej dla dzieci wraz z rumiankiem, miętą, babką zwyczajną, korzeniem lubczyka, koprem, hyzopem lekarskim i zielem lebiodki.

Pochodzenie
Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Morza Śródziemnego.

Walory
Ma silny korzenny smak i zapach. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, ma właściwości uspokajające. Stosowany jest w leczeniu astmy, bezsenności, migreniejak również gdy występują kurcze mimiczne, kurcze dróg oddechowych, kurcze trawiennych. nieżyt żołądka i jelit. W aptekach jest dostępna maść majerankowa stosowana przy katarach nosa u dzieci.

Melisa

Stosowanie
Stosuje się do przyprawiania sałatek ( z ogórków ), soków, warzyw i zup. Nadaje specyficzny smak potrawom z ryb i drobiu. Obłożenie świeżymi listkami mięsa ryb morskich usuwa lub łagodzi ich specyficzny zapach.

Pochodzenie
Pochodzi ze wschodnich rejonów śródziemnomorskich.

Walory
Ma silny, odświeżający, lekko cytrynowy aromat. Działa wzmacniająco i uspokajająco, pobudza apetyt. Często stosuje się ją przeciw przeziębieniom.

Mięta

Stosowanie
Przygotowuje się z niej herbatki lecznicze, aromatyzuje spirytus. Przyprawia się nią zapiekanki, pieczoną baraninę, mięso jagnięce i kurczaki. Dodaje się ją do duszonej kapusty, marchwi, grochu i porów. Niewielką ilość liści można dodawać do zup jarzynowych, owocowych, ziołowych, sałatek (owocowych, z ogórków) marynat do mięs, potraw z ryb i sera.

Pochodzenie
Pochodzi z Chin i Japonii. Jest rośliną przyprawową i leczniczą.

Walory
Liście mięty działają rozkurczowo, są skuteczne w chorobach żołądka o podłożu nerwicowym. Ma przyjemny, odświeżający zapach.

Oregano

Stosowanie
Do przyprawiania warzyw: pomidory, papryka, bakłażany, cukinia, cebula, warzywa strączkowe; serów, ryb i krabów. Dodaje się również do potraw mięsnych: duszona wieprzowina, wołowina, cielęcina i jagnięcina, klopsy i farsze z mięsa mielonego; sosów (pomidorowych) sałatek i zup. Jest podstawową przyprawą do pizzy i spagetti.

Pochodzenie
Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.

Walory
Ma przyjemy, delikatny zapach i korzenny, lekko gorzki smak. Należy do głównych przypraw kuchni włoskiej. Doskonale harmonizuje z bazylią, tymiankiem i pieprzem.

Pietruszka

Stosowanie
Natkę należy spożywać przez cały rok. Stosować zarówno do kanapek jak i surówek, zup, sosów, mięs, kasz, ryżu, jaj, pieczonych ziemniaków, farszów mięsnych praktycznie do wszystkiego.

Pochodzenie
Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Korzenie i liście zawierająa witaminy A,C i E oraz olejek eteryczny o swoistym smaku, zapachu i właściwościach leczniczych.

Walory
Jest bardzo efektowana jako element dekoracyjny. Ładnie pachnie a smak mówi sam za siebie. Powoduje, że jestesmy zdrowsi, ładniejsi (wywar rozjaśnia cerę), pomaga w leczeniu niestrawności, anemii, braku łaknienia, stanach nerwowości.

Rozmaryn

Stosowanie
Stosuje się do przyprawiania pieczonych mięs, dziczyzny i ryb. Jest doskonałym dodatkiem do sosów i potraw z ryżu, jarzyn i grzybów.

Pochodzenie
Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich.

Walory
Charakteryzuje się silnym, korzennym zapachem, lekko gorzkawym smakiem. Liście rozmarynu dodane do kąpieli działają orzeźwiająco. Wywar wzmacnia żołądek, układ nerwowy, dział rozkurczowo i żółciopędnie.

Rukola (Rokietta siewna)

Stosowanie
Stosuje się jako składnik sałatek, dodatek do fasoli i zielonej sałaty. Potrawom nadaje lekko korzenny smak. Posiekane listki dodaje się do twarogu, jaj, sosów i zimnych przekąsek. Liście można też gotować na parze i spożywać jak warzywo. Im młodsze liście tym smak łagodniejszy.

Pochodzenie
Rucola pochodzi z Europy Południowej i Azji Zachodniej.

Walory
Roślina znana była już w starożytnym Rzymie, gdzie spożywano jej pikantne liście i nasiona jako przyprawę. Rucola stosowana była również w postaci syropu na kaszel. Obecnie najbardziej popularna i chętnie wykorzystywana w Europie Środkowej, Wschodniej, Włoszech, Hiszpanii i na Bliskim Wschodzie. W Indiach z nasion Rucoli produkuje się specjalny olej używany między innymi do konserwowania warzyw.

Sałata skandynawska

Stosowanie
Jest podstawowym dodatkiem do kanapek, surówek, sałatek przyrządzanych z dodatkiem soku z cytryny, octu winnego lub sosów majonezowych i jogurtowych. Niezastąpiona przy dekorowaniu potraw.

Pochodzenie

Walory
Jej liście mają wyjątkowo delikatny smak. Bogata w witaminę A, C, żelazo i sole mineralne.

Szałwia

Stosowanie
Stosuje się do tłustych mięs: baraniny, wieprzowiny, a także drobiu: gęsi, kaczki; ryb: węgorza, śledzia. Dodaje się ją do sałatek warzywno – mięsnych, drobiowych farszów, deserów i ciast. Podnosi smak potraw przygotowanych z użyciem pomidorów, kapusty i grochu. Można dodawać ją do kiszenia ogórków.

Pochodzenie
Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.

Walory
Ma lekko gorzkawy smak. Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi. Napary z szałwi łagodzą zapalenie gardła i skóry.

Szczypiorek

Stosowanie
Wykorzystywany do potraw z ziemniaków, warzyw strączkowych, zup mięsnych, pieczeni, ryb, potraw z jaj, twarogu, sosów, kanapek. Zawsze jako świeży dodatek.

Pochodzenie
Uprawiany w przydomowych ogródkach i plantacjach W Europie i w Azji.

Walory
Przyspiesza trawienie, wzmaga apetyt, wzmacnia żołądek. Zawiera sporą dawkę witaminy C ( 50-100 mg 100 g liści), ponadto karoten, witaminę B2, olejek lotny ze związkami siarki, dużą ilość sodu, wapń, potas, fosfor i żelazo. Obniża ciśnienie krwi.

Tymianek

Stosowanie
Najczęściej do tłustych potraw : mięsa, pieczonych ziemniaków, kiełbasy, jaj smażonych na bekonie i sera. Znakomicie nadaje się do potraw z roślin strączkowych. Używa się do marynat, octu ziołowego, do kiszenia i marynowania ogórków. Nadaje się wszelkich dań z duszonych i pieczonych pomidorów. Doskonale usuwa przykry zapach morskich ryb.

Pochodzenie
Jest powszechnie uprawiany w Europie i Ameryce Północnej. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego.

Walory
Ma pikantny smak i orzeźwiający zapach. Ziele tymianku zawiera wiele cennych dla zdrowi substancji : między innymi o właściwościach bakteriobójczych, poprawiających krążenie.

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Autor: Zakrześ (sfd)

Udostępnij znajomym

3 thoughts on “Słownik przypraw ziołowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *